Warsztaty pisania scenariuszy filmowych (24.03.2015)

13 marca 2015 r. w sali kinowej Sandomierskiego Centrum Kultury odbyły się warsztaty pisania scenariuszy filmowych. Uczestniczyli w nich uczniowie naszej szkoły: Agnieszka Gawron, Karolina Pałkus, Katarzyna Stępień, Iga Delegiewicz, Mikołaj Stojek, Joachim Drobek, Aleksandra  Kurek, Kamil Kalinka, Julia Szymanek, Julia Lipiec, Zuzanna Ćwik, Dominika Stolarska, Patrycja Kalinowska,  Katarzyna  Koprowicz i Adam Ferenc pod opieką Pani Marty Korzynek.

Warsztaty prowadził Zbigniew Masternak -  pisarz, dziennikarz, sportowiec, scenarzysta filmowy i producent.
Warsztaty podzielone zostały na dwie części. Część pierwsza była wprowadzeniem do sztuki tworzenia scenariuszy filmowych. Zostały omówione takie zagadnienia, jak: konstrukcja scenariusza,   konstrukcja głównego  bohatera i bohaterów drugiego planu, główny bohater a splot sytuacyjny, określenie bohaterów poprzez sposób mówienia, budowanie akcji poprzez dialogi. Młodzież miała też okazję zobaczyć fragment filmu  pt. „Księstwo” w reżyserii Andrzeja Barańskiego, na podstawie książki Zbigniewa Masternaka. Światowa premiera tego filmu odbyła się w lipcu w Karlowych Warach, podczas 46. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego.

Druga część warsztatów poświęcona była przygotowaniu przez młodzież własnych scenariuszy i ogłoszeniu konkursu na najlepszy pomysł scenariusza filmu o swojej miejscowości. Honorowym patronem przedsięwzięcia  było Starostwo Powiatowe w Sandomierzu i Sandomierskie Centrum Kultury z inicjatywy Biblioteki Pedagogicznej w Sandomierzu.

MK