I wizyta delegacji z Odessy (03.2003)

I wizyta delegacji z Odessy (03.2003)

Sprawozdanie z I wizyty delegacji z Odessy w Sandomierzu

W dniach 05-08.03.2003 r. I LO Collegium Gostomianum gościło delegację ze Szkoły nr 121 w Odessie; opiekunkę i nauczycielkę języka polskiego p. Ludmiłę Potapową oraz młodzież w wieku 16-17 lat: Annę Wańkową, Helenę Abakumenko, Marię Gradowską i Borysa Szablę.

Listowny kontakt ze szkołą w Odessie nawiązał dyrektor I LO Jan Świtalski w lutym 2002 r. W trakcie dalszej korespondencji zaproponowano współpracę i wizytę w Sandomierzu; ustalono, że młodzież ukraińska będzie wspólnie z uczniami naszej szkoły realizować projekt: "Co może zrobić młodzież dla pojednania w Europie?" Praca polegała na wypełnieniu, opracowaniu, a następnie wspólnym podsumowaniu ankiety przygotowanej przez p. W. Białousza. Równie ważnymi celami wymiany było poznawanie polskiej kultury i doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem polskim przez uczniów z Ukrainy.

W czasie pobytu w Sandomierzu młodzież ukraińska poznała historię i zabytki miasta, zapoznała się również z historią budynku Collegium Gostomianum. W ramach programu wizyty goście z Odessy spotkali się z dyrekcją I LO, p. J. Świtalskim i p. B. Radzimowską, z nauczycielami szkoły oraz ze Starostą Sandomierskim p. M. Sawą. Wzięli również udział w kilku lekcjach, m.in. języka polskiego, uczestniczyli także w imprezie poetycko-muzycznej "Parnas szkolny" przygotowanej przez redakcje czasopism szkolnych, "Spójni" i "Przetaka", pod opieką p. D. Paszkowskiej i p. M. Godynia.

Efekty wizyty to rozpoczęcie cyklu wymian młodzieży, podsumowanie ankiety, a przede wszystkim nawiązanie kontaktów osobistych między młodzieżą polską i ukraińską.

Wizytę zorganizował p. R. Bednarz.

Zobacz zdjęcia »»»