15 rocznica współpracy z Goethe-Gymnasium w Emmendingen (09.2004)

15 rocznica współpracy z Goethe-Gymnasium w Emmendingen (09.2004)

W dniach 23.09-01.10.2004 r. I LO Collegium Gostomianum w Sandomierzu gościło już po raz kolejny 26-osobową delegację niemiecką z zaprzyjaźnionego Goethe-Gymnasium w Emmendingen. Do Polski przyjechało 23 uczniów:

• Morath Julia
  • Reitenbach Christina
  • Rütschlin Marcel
  • Steurer Juliane

– pod opieka 3 nauczycieli pani Marii Schüle, pana Joachima Kiefera i pana Stefana Marino. Młodzież niemiecką gościli uczniowie polscy oraz ich rodzice.

• Warzecha Barbara
  • Chmielewska Sylwia
  • Sapielak Michał
  • Cecuła Ada

W trakcie pobytu delegacja niemiecka spotkała się z dyrekcja I LO, panem Janem Świtalskim i panią Barbara Radzimowską, a także w Ratuszu Sandomierskim z Wicestarosta panem Wiesławem Warzechą, panią Naczelnik Wydziału Oświaty w Sandomierzu Panią Anną Kondek i Panem Ryszardem Lewandowskim. Uczniowie mogli zadawać pytania związane z miastem oraz regionem Sandomierza.

W ciągu kilku dni pobytu w Sandomierzu uczniowie poznali lepiej nie tylko wiekowy budynek szkoły Collegium Gostomianum, ale mogli uczestniczyć także we wspólnych lekcjach, bawić się na szkolnej dyskotece i zaprezentować swój dorobek artystyczny podczas uroczystości z okazji jubileuszu 15-lecia współpracy między I Liceum Ogólnokształcącym Collegium Gostomianum w Sandomierzu i Goethe-Gymnasium w Emmendingen.

Celem pobytu w Polsce było również zaprezentowanie miasta Sandomierza oraz regionu świętokrzyskiego a także wielu zabytków kultury polskiej. Młodzież niemiecka zwiedziła Sandomierz i wybrała się także na wycieczki turystyczne po regionie świętokrzyskim (Baranów Sandomierski, Ujazd), do Krakowa (m.in. Wawel, Collegium Maius, Sukiennice i Kościół Mariacki, Kazimierz), do Muzeum Kopalni Soli w Wieliczce i do Muzeum w Oświęcimiu.

Po 9-dniowym pobycie delegacja niemiecka odjechała do Emmendingen.

W zorganizowaniu wizyty pomogło wiele osób i organizacji: Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (od wielu lat wspierająca projekty wymiany między młodzieżą naszych szkół), wiceburmistrz Sandomierza Pan Krzysztof Krzystanek (przyznanie środków finansowych i przekazanie uczniom niemieckim materiałów reklamowych o Sandomierzu), dyrekcja Collegium Gostomianum: Pan Jan Świtalski i Pani Barbara Radzimowska, dyrygent Chóru Collegium Gostomianum Pani Magdalena Głowacka, Pan Tadeusz Tęgiewicz (organizacja ogniska dla gości z Emmendingen), członkowie Szkolnej Komisji ds. Współpracy z Emmendingen: Pani Elżbieta Gosek, Pani Barbara Tęgiewicz, Pani Aleksandra Stola, Pani Agata Sobolewska, Pani Agnieszka Białousz, Pani Joanna Mróz, Pan Mieczysław Godyń, Pan Waldemar Białousz i Pan Mirosław Kukiełka. Koordynatorem wizyty uczniów i uroczystości jubileuszowych był przewodniczący Szkolnej Komisji ds. Współpracy z Emmendingen Zbigniew Drobek.