Konkurs Wiedzy o Bazylice Katedralnej w Sandomierzu (04.2007) – zaproszenie

Konkurs Wiedzy o Bazylice Katedralnej w Sandomierzu (04.2007) – zaproszenie

Cele Konkursu

1. Propagowanie wiedzy o Bazylice Katedralnej i jej roli w przeszłości i w czasach współczesnych.
  2. Kształtowanie świadomości młodych osób poprzez przyswojenie praktyczne wiedzy o Bazylice Katedralnej i postaciach z nią związanych.
  3. Kształtowanie wartości wychowawczych.
  4. Stworzenie motywacji dla zainteresowania uczniów problematyką związaną z zabytkami Małej Ojczyzny.
  5. Stymulowanie aktywności poznawczej młodzieży uzdolnionej w kierunku historii, historii sztuki, historii Kościoła.
  6. Kształtowanie umiejętności samodzielnego zdobywania i rozszerzania wiedzy o Bazylice Katedralnej.
  7. Stwarzanie młodzieży możliwości współzawodnictwa w rozwijaniu swoich uzdolnień.

1. Zapoznanie uczniów z założeniami Konkursu do dnia 25 kwietnia 2007 r.
  2. Przyjęcie zgłoszeń uczniów do eliminacji wstępnych przez księży katechetów do 7 maja 2007 r.
  3. Ustalenie listy uczestników Konkursu do 10 maja 2007 r. (wiceprzewodniczący komisji i sekretarz).
  4. Przeprowadzenie eliminacji wstępnych 15 maja 2007 r. (sala 18, godzina 14:30 – 15:00).
  5. Ogłoszenie wyników i zakwalifikowanie siedmiu uczniów do finału 25 maja 2007 r.
  6. Przeprowadzenie eliminacji finałowych 5 czerwca 2007 r. (sala 18, godzina 14:30 – 15:30) i ogłoszenie wyników godz. 15:45.

Organizacja i przebieg Konkursu

1. Organizatorem Konkursu jest ILO CG i Parafia Katedralna.
  2. Testy sprawdza Komisja Konkursowa.
  3. Udział w Konkursie jest dobrowolny.
  4. Konkurs odbywa się w warunkach kontrolowanej samodzielności.
  5. Uczestnikiem Konkursu może być każdy uczeń I LO CG, który posiada wiadomości w zakresie merytorycznym Konkursu.
  6. Eliminacje odbywają się w budynku I LO CG w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych.
  7. Konkurs składa się z dwóch etapów tj. eliminacji wstępnych i eliminacji finałowych.
  8. Eliminacje wstępne polegają na samodzielnym rozwiązaniu w formie pisemnej testu 26 (zadania otwarte, zamknięte).
  9. Eliminacje finałowe obejmują wypowiedź utrzymaną w konwencji opowiadającego przewodnika na jeden z tematów wylosowanych przed Komisją Konkursową
  10. Zakres merytoryczny Konkursu obejmuje czasy od XII wieku do współczesności oraz wiadomości związane z aspektem zabytkowym Bazyliki Katedralnej (wystrojem, fasadą, pracami renowacyjnymi, najbliższym otoczeniem Bazyliki), postaciami związanymi z Bazyliką, organizacją i strukturą sandomierskiego Kościoła kolegiackiego, katedralnego.

Komisja Konkursowa

• Ks. Bogdan Piekut – przewodniczący komisji;
  • Dariusz Szczygielski – wiceprzewodniczący komisji;
  • Lucyna Polit – sekretarz komisji;
  • Ks. Roman Janiec – członek komisji;

1. Finaliści otrzymają pamiątkowe dyplomy.
  2. Zwycięzcy uzyskają legitymację "Młodzieżowego przewodnika Bazyliki Katedralnej w Sandomierzu" i możliwość wakacyjnej pracy przy obsłudze grup turystycznych zwiedzających Bazylikę Katedralną.

1. W kwestiach nie objętych regulaminem decyduje Komisja Konkursowa.
  2. Werdykt Komisji Konkursowej jest ostateczny.
  3. Wszelakie zapytania czy wątpliwości dotyczące Konkursu można zgłaszać do Komisji Konkursowej.

Bibliografia

Poniższe zestawienie należy traktować jako propozycję, można korzystać z wszelkich innych dostępnych źródeł poruszających tematykę Konkursu.

1. Adamkiewicz D., Chyła R., Sandomierz, przewodnik, Sandomierz 1998
  2. Chyła R., Bazylika katedralna – Sandomierz 1998
  3. Chyła R., Sandomierz i okolice w prawdzie historycznej legendzie i ciekawostkach. Sandomierz 1995
  4. Chyła R., Sandomierz i okolice. Przewodnik regionalny. Sandomierz 1997
  5. Dawny Sandomierz, Wydawnictwo Diecezjalne. Sandomierz. 2002
  6. Dzieje Sandomierza 1795 –1918, pod red. H. Samsonowicza, Warszawa 1993
  7. Dzieje Sandomierza XVI –XVIII, pod red. Kiryk Feliks Warszawa 1993
  8. Górski E., Kościół Katedralny pod wezwaniem Narodzenia NMP w Sandomierzu
  9. Juszczyk M., Sandomierz przewodnik
  10. Kaczorowski B., Świątynie Rzeczypospolitej
  11. Kotowski R., Sandomierz między wojnami. Batko K., Przewodnik po Ziemi Sandomierskiej
  12. Makarewicz S., Bazylika Katedralna w Sandomierzu. Sandomierz 1976.
  13. Myjak J., Sandomierz. Ziemia sandomierska
  14. Najciekawsze zabytki w Polsce, pod red. Lewandowska U., Raciborska M., Sawicki L, Warszawa 2001
  15. Pietraszewski J., Przewodnik po Sandomierzu i okolicy
  16. Samsonowicz H., Dzieje Sandomierza