Szlachetna Paczka (12.2010)

Szlachetna Paczka (12.2010)

W Sandomierzu, pierwszy raz w historii miasta zaczął działać sztab Szlachetnej Paczki! Sztab miał swoją siedzibę w I Liceum Ogólnokształcącym Collegium Gostomianum. Liderem rejonu została Pani Anetta Duszyńska-Baska, pedagog szkolny I LO, która zaraziła ideą pomagania osiem wolontariuszek:
Weronikę Chrapczyńską (IIIB), Patrycję Figiel (IIIB), Klaudię Grębowiec (IIIB), Angelikę Jackowską (IIIF), Annę Skubidę (IIIB), Wioletę Stawiarz (IIIB), Sylwię Szymańską (IIIB) oraz Justynę Wójcik (IIIF). Wolontariuszki, po odpowiednim przeszkoleniu, dotarły do piętnastu najbardziej potrzebujących rodzin w obrębie naszego rejonu. Przeprowadziły z nimi rozmowy, zapytały o najważniejsze potrzeby. Następnie uzyskane informacje zostały umieszczone w anonimowej bazie internetowej, z której korzystali darczyńcy. Darczyńcy w oparciu o te dane, przy współpracy z wolontariuszkami, przygotowali pomoc, czyli "szlachetną paczkę".

Darczyńcami były indywidualne osoby, pracownicy firm, uczniowie w klasach, pochodzący z całej Polski. Również uczniowie naszej szkoły zostali darczyńcami Szlachetnej Paczki! Po wybraniu rodziny, uczniowie klasy I E, oraz klasy II A, pod opieką Pani Agnieszki Kunys-Łukawskiej przygotowali paczkę. Zakupienie produktów do paczki było możliwe dzięki funduszom, zebranym przez uczniów podczas takich akcji, jak:

• Halloween 2009
  • Halloween 2010
  • wróżby andrzejkowe w podziemiach Collegium Gostomianum
  • zbiórka pieniędzy na SzP w klasie II E.

Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom zaangażowanym w przeprowadzenie wymienionych akcji. Do akcji przyłączyły się również indywidualne osoby, im także należą się podziękowania.

Sobota 11 grudnia 2010 roku była najważniejszym i jednocześnie najpiękniejszym dniem akcji Szlachetna Paczka! To wtedy znalazły swój finał starania wolontariuszy i darczyńców - paczki dotarły do potrzebujących. Było wiele radości, ale i łez wzruszenia. W czasie finału sala 37 w I LO pełniła funkcję Paczkowego Magazynu: to właśnie tutaj darczyńcy przywozili przygotowane przez siebie paczki, które potem zostały dostarczone do rodzin przez wolontariuszki. Darczyńcy, którzy nie zdołali dotrzeć do magazynu, przekazywali pakunki za pośrednictwem usług kurierskich. "Pakunki" to oczywiście pojęcie względne - niektórzy darczyńcy, szczególnie ci, którzy tworzyli paczki w większym gronie, stanęli na wysokości zadania, przygotowując gigantyczne transporty prezentów, wśród których znajdowały się nawet takie przedmioty jak meble czy sprzęt AGD. Nową pralkę i lodówkę dla naszych potrzebujących rodzin przekazała również firma Neonet.

Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy za okazane serce! Przygotowana pomoc oprócz wymiaru materialnego dała potrzebującym rodzinom również nadzieję, na to, że jutro może być lepsze.

Podziękowania składamy również:

Dyrekcji I LO, za udostępnienie pomieszczeń szkolnych na potrzeby akcji, Panom: Mirosławowi Kukiełce, Arturowi Basce i Szymonowi Wójcikowi za pomoc przy transporcie paczek, Komendantowi Straży Miejskiej w Sandomierzu za umożliwienie przejazdu przez starówkę samochodów Szlachetnej Paczki.

Osoby zainteresowane pracą w wolontariacie i udziałem w kolejnej edycji akcji Szlachetna Paczka zapraszamy do kontaktu z pedagogiem szkolnym.

Patrycja Figiel, Anetta Duszyńska-Baska