Andrzejki (11.2012)

Andrzejki (11.2012)

Andrzejki na terenie Polski były znane już w XVI wieku. Tradycyjnie jest to ostatnia okazja do zabawy przed rozpoczynającym się adwentem i dlatego jest zazwyczaj skwapliwie wykorzystywana także przez najmłodsze pokolenia.

Ten jedyny w swoim rodzaju wieczór być może stracił nieco ze swego magicznego wymiaru, ale wróżby andrzejkowe stosowane przez nasze prababcie, są ciągle popularne. To przede wszystkim okazja do świetnej zabawy. Również przedstawiciele płci, uważanej za mniej piękną, korzystają z wróżb przeznaczonych pierwotnie tylko dla niezamężnych dziewcząt.

30 listopada 2012 r., jak co roku, odbyły się w naszej szkole obchody święta ku czci św. Andrzeja, którym towarzyszyła zbiórka pieniędzy na zakup żywności dla najuboższych. Uzyskaliśmy drobną kwotę, ale nawet najmniejszy pieniążek przyczynia się do poprawy życia tych ludzi. Wróżby andrzejkowe w naszej szkole odbywały się w jej podziemiach, cieszyły się dużą popularnością. Hitem zaś była wyrocznia, zwana Pytią. Wszyscy uczestnicy wróżb bardzo dobrze się bawili i miło spędzili czas.

Zapraszamy za rok...
Mateusz Zięba, klasa Id

Andrzejki zorganizowali: Dominika Jóźwik, Elżbieta Stania, Aleksandra Sierokosz, Paulina Dubiel, Karolina Mazur, Mateusz Zięba, Anita Kołcz, Agata Drzazga, Eliza Bąba, Mariusz Statuch, Krzysztof Grzesik. Dochód z wróżb przeznaczono na wsparcie akcji „Szlachetna Paczka”.