20 rocznica współpracy z Goethe-Gymnasium w Emmendingen (06.2014)

20 rocznica współpracy z Goethe-Gymnasium w Emmendingen (06.2014)

20 lat współpracy z EmmendingenTak! To niezaprzeczalny fakt! Od chwili podpisania Dokumentu o Partnerskiej Współpracy pomiędzy Goethe-Gymnasium w Emmendingen i I Liceum Ogólnokształcącym w Sandomierzu mija właśnie okrągłe 20 lat. Za sobą mamy "regularne" spotkania młodzieży oraz wiele interdyscyplinarnych projektów. W liczbach sięga to już zapewne setek uczniów, nauczycieli, rodziców, którzy mieli okazję, aby poznać lepiej swojego sąsiada w nietypowy sposób: zaczynając od wspólnego śniadania, ucząc się wspólnie, muzykując, śpiewając, bawiąc, poznając kulturę i język obcy. Czego natomiast nie da się policzyć to z pewnością "odczarowane" stereotypy, osobiście zweryfikowana historia naszych państw i co uważam za najcenniejsze: liczne kontakty mailowe, wpisy na portalach społecznościowych, wykraczające czasowo znacznie poza okres trwania wymiany młodzieżowej. To także wspólne, indywidualnie organizowane wakacje, świadczące o nieudawanej zażyłości między Wami.

W nadziei, że czekają nas jeszcze kolejne jubileusze udanych relacji i owocnych projektów, życzę naszej społeczności szkolnej dużo chęci i wytrwałości w uczeniu się języków obcych, otwartości na drugiego człowieka oraz licznych przyjaciół w Europie.

Zbigniew Drobek, współorganizator szkolnej wymiany młodzieżowej