"Tak było od początku świata, że pełza żółw a orzeł lata, że śpiewa słowik, a jaskółka kreśli kółka" - Jan Sztaudynger

Przyrodnicze spotkania z nauką (09.2016)

Rozpoczęliśmy kontynuację Przyrodniczych spotkań z nauką, które odbywają się cyklicznie już od dwóch lat.
W tym roku szkolnym wybraliśmy się do "Winnicy Staromiejskiej" przy kościele Św. Jakuba, korzystając z zaproszenia dr Janusza Suszyny – głównego organizatora tej winnicy z ramienia PWSZ w Sandomierzu.
W spotkaniach warsztatowych uczestniczyła klasa 1C – przyrodnicza, która poznała zasady uprawy winnej latorośli i miała okazję skosztować owoców różnych odmian.

Mieliśmy również niezwykłą okazję obejrzenia wykopalisk archeologicznych, które są prowadzone przez pracowników PAN. Dowiedzieliśmy się od Dominikanina Marka, że odkryto pozostałości piwnic z XIII wieku.
Kolejna klasa 3D już po raz trzeci uczestniczyła w tego rodzaju zajęciach plenerowych. Wiedza uczniów na temat zasad prowadzenia uprawy, jak również kultury degustacji wina została ugruntowana i sprawdzona przez organizatorów. Trzeba przyznać, że młodzież wypadła całkiem dobrze.

Na zakończenie spotkania w piękny piątkowy dzień, wśród zieleni i niezapomnianych widoków na Wzgórzu Staromiejskim mieliśmy okazję pogrilować dzięki gościnności organizatorów.

Barbara Sobieraj

Opublikowano 28.09.2016 r.