"Tak było od początku świata, że pełza żółw a orzeł lata, że śpiewa słowik, a jaskółka kreśli kółka" - Jan Sztaudynger

Światowy Dzień bez Tytoniu (05.2017)

W środę 31 maja klasa 1D pod opieką p. B. Sobieraj uczestniczyła w happeningu antynikotynowym na Rynku Starego Miasta. Organizatorami tego przedsięwzięcia był Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Sandomierzu, Starostwo Powiatowe i Zespół Szkół Spożywczych i Hotelarskich w Sandomierzu.

Hasłem tegorocznego Światowego Dnia bez Tytoniu było "Tytoń – zagrożenie dla rozwoju”. W tym dniu WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) starała się zwrócić uwagę ludzi na szkodliwość palenia tytoniu oraz zagrożenia z tym związane.

Głównym celem tegorocznych obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu było:

  • zwrócenie uwagi na związki między stosowaniem wyrobów tytoniowych, kontrolą tytoniu i zrównoważonym rozwojem;
  • zachęcanie krajów do włączenia kontroli tytoniu do swoich krajowych działań w ramach  2030 agendy zrównoważonego rozwoju;
  • zachęcanie do szerszego udziału społeczeństwa i partnerów krajowych, regionalnych i globalnych w działaniach na rzecz opracowania i wdrażania strategii i planów rozwoju oraz priorytetowych działań w zakresie kontroli tytoniu. Uprawa tytoniu wymaga stosowania dużych ilości pestycydów i nawozów, które mogą być toksyczne i zanieczyszczać wodę. Z produkcji tytoniu powstają również ponad 2 miliony odpadów stałych. Wydatki na tytoń mają negatywny wpływ na gospodarkę narodową poprzez zwiększenie kosztów opieki zdrowotnej i zmniejszenie produktywności. Wpływa to na zwiększenie nierówności zdrowotnych wśród ludzi i pogłębienie ubóstwa części społeczeństwa.

W ciągu roku z powodu palenia papierosów umiera 6 milionów ludzi na świecie. Używanie tytoniu stanowi zagrożenie dla każdej osoby, niezależnie od wieku, płci, rasy czy pochodzenia kulturowego. Przynosi chorobę lub śmierć, zubożenie rodzin i gospodarki narodowej.

W trakcie tych uroczystości młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum zaprezentowała: 24 hasła związane ze szkodliwością palenia tytoniu z klas: 1A, 1B i 1D. Wzięły one udział w konkursie międzyszkolnym.

Hasło Magdaleny Lasoty z klasy 1A zdobyło II miejsce, a Magdalena odebrała nagrodę rzeczową.

Gratulujemy!

Zdjęcia »»»

Opublikowano 11.06.2017 r.