"Tak było od początku świata, że pełza żółw a orzeł lata, że śpiewa słowik, a jaskółka kreśli kółka" - Jan Sztaudynger

Dzień Drzewa (10.2017)

Międzynarodowa akcja sadzenia drzew odbywająca się w coraz większej liczbie krajów na świecie. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw. Inicjatorem Dnia Drzewa był Amerykanin Julius Sterling Morton, sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych, gubernator stanu Nebraska, znawca i miłośnik przyrody. W 1872 r., mieszkając w Nebraska City, zwrócił się z apelem do rodaków by 10 kwietnia kto może posadził drzewo. Argumentował, iż "inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość". Idea jego spotkała się z szerokim odzewem i tego dnia w USA zasadzono ponad milion drzew. I tak, od tamtej pory, co roku, w drugą niedzielę kwietnia w USA świętowany jest Arbor Day. Do Europy idea Mortona trafiła w 1951 roku. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa postanowiła, że we wszystkich krajach członkowskich obchodzony będzie każdego roku Światowy Dzień Drzewa.

W Polsce Dzień Drzewa odbywa się od około 2002 r. w dniu 10 października. Jest organizowany przez stowarzyszenia ekologiczne, szkoły i nadleśnictwa. W ramach tego święta prowadzona jest akcja sadzenia drzew, oraz towarzyszy jej program edukacji ekologicznej.

Z lekkim opóźnieniem, bo dopiero 11 października w naszej klasie świętowaliśmy Dzień Drzewa. Aby go uczcić, nasza klasa (Id), zasadziła w szkolnym ogrodzie Dąb szypułkowy (Quercus robur), rodzaj drzewa zaliczany do rodziny bukowatych (Fagaceae Dumort.), który zdobyła dla nas Karolina Sagan. Zrobiliśmy to na ostatniej lekcje, a że mieliśmy wtedy biologię to można powiedzieć, że były to pewnego rodzaju zajęcia w terenie. Na początku Pani Profesor Barbara Sobieraj opowiadała nam o drzewach znajdujących się w szkolnym ogrodzie i podawała nam ich łacińskie nazwy. Potem przystąpiliśmy do sadzenia naszego dębu, nie mieliśmy z tym żadnych problemów ponieważ Pan Woźny wcześniej przygotował dla nas dół i my musieliśmy tylko wsadzić do niego nasze drzewko i je przysypać, aby rozwijało się tak dobrze jak  nasza wiedza w tej szkole. Podczas gdy przysypywaliśmy drzewko, niespodziewanie odwiedzili nas uczniowie klasy 2B oznajmiając nam że jutro nie mamy angielskiego i przy okazji robiąc sobie z nami zdjęcie przy naszym pięknym dębie. Na koniec wróciliśmy do klasy i przerabialiśmy bieżący materiał z biologii.

Karol Zimnicki – sekretarz klasy

Zdjęcia »»»

Opublikowano 25.10.2017 r.