"Tak było od początku świata, że pełza żółw a orzeł lata, że śpiewa słowik, a jaskółka kreśli kółka" - Jan Sztaudynger

Konkurs ekologiczny "Ekologia – my i region, w którym żyjemy" (04.2018)

26 kwietnia 2018 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbył się II etap konkursu "Ekologia, my i region, w którym żyjemy" organizowanego przez Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Etap poprzedni polegał na przygotowaniu pracy konkursowej w formie np. plakatu, filmu, prezentacji bądź gry planszowej na jeden z wybranych tematów związanych z parkami krajobrazowymi na terenie naszego województwa. W etapie II udział wzięło 15 4-osobowych zespołów uczniowskich . Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy 1D – Katarzyna Drzazga, Weronika Stomporowska, Katarzyna Szeląg i Joanna Wrzosek. O godzinie 9 nastąpiło powitanie uczestników wraz z opiekunami a następnie rozpoczął się konkurs. Składał się on z dwóch etapów – najpierw o 9:40 uczniowie przystąpili do części testowej składającej się z 15 zadań z wiedzy ogólnej o ekologii i parkach krajobrazowych oraz 7 pytań dotyczących parków krajobrazowych województwa świętokrzyskiego. Część ta trwała 45 minut. Po 10 minutowej przerwie przyszedł czas na drugą, trwającą 20 minut część – rozpoznawanie 20 gatunków roślin i zwierząt. Następnie uczniowie mieli czas wolny na odpoczynek oraz skorzystanie z poczęstunku.

O godzinie 12 rozpoczęło się spotkanie z panem Damianem Czajką autorem bloga "Oczy Antarktyki", który opowiedział o swojej pracy w Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na wyspie króla Jerzego. Młodzież z dużym zainteresowaniem słuchała jego opowieści o przygodach na Antarktydzie, pracy na stacji badawczej, napotkanych zwierzętach a także oglądała zdjęcia z wyprawy. Po spotkaniu udało się jeszcze obejrzeć kilka prac konkursowych zespołów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W końcu nadeszła godzina 14 czyli czas ogłoszenia wyników. Zespół reprezentujący naszą szkołę uzyskał ponad 79 punktów i zajął 3 miejsce w swojej kategorii. Wszyscy uczniowie dostali głośniki bezprzewodowe, a nauczyciele książki o parkach krajobrazowych w Polsce. Osoby, które uczestniczyły również w pierwszej części konkursu otrzymały w nagrodę plecaki.

Konkurs ten pozwolił uczniom bliżej poznać parki krajobrazowe województwa świętokrzyskiego a także poszerzyć wiedzę o nowe gatunki roślin i zwierząt.

Nauczyciel opiekun sześciu grup uczniowskich, które brały udział w pierwszym etapie konkursu oraz uczennic z klasy 1D, które uczestniczyły w etapie wojewódzkim – Barbara Sobieraj.

Zdjęcia »»»

Opublikowano 04.05.2018 r.