"Tak było od początku świata, że pełza żółw a orzeł lata, że śpiewa słowik, a jaskółka kreśli kółka" - Jan Sztaudynger

Ekologiczne świętowanie niepodległości (09.2018)

Akcja "100 tysięcy drzew na 100-lecie niepodległości Polski" odbyła się w prawobrzeżnym i lewobrzeżnym  Sandomierzu w sobotę 08.09.2019 r. Mieszkańcy, za przyniesione odpady wtórne otrzymywali sadzonki drzew. Inicjatywa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Tylko w pierwszej godzinie akcji jej organizatorzy wydali około 200 sadzonek drzewek.

By otrzymać drzewko, wystarczyło przynieść 10 sztuk zgniecionych butelek PET różnej wielkości, czy pojemności. Sadzonkę otrzymały  także te osoby, które do parku przyniosły 10 zgniecionych puszek aluminiowych, czy zużyte baterie. Sadzonkę drzewa w pojemniku można było również otrzymać za wypełnienie testu dotyczącego dbałości o środowisko naturalne, oszczędzania energii, walki ze smogiem, odnawialnych źródeł energii lub za rozwiązanie testu odnoszącego się do rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę.

Poprzez akcję chciano pokazać nowoczesny patriotyzm. Zaprezentować, że można poprzez ochronę środowiska, działania ekologiczne i proedukacyjne, także włączyć się w obchody odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

Inicjatorem akcji jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Akcja objęta została honorowym patronatem Mateusza Morawieckiego, Prezesa Rady Ministrów.

Uczniowie i wychowawczyni klasy 2D – przyrodniczej  również wzięli udział w tej akcji. Uzyskane dzięki temu sadzonki drzew: dębu, graba i brzóz – zostały uroczyście posadzone na terenie ogrodu dendrologicznego przy I Liceum Ogólnokształcącym Collegium Gostomianum w Sandomierzu.

Z ekologicznym pozdrowieniem: B. Sobieraj

Zdjęcia »»»

Opublikowano 13.09.2018 r.