77. rocznica agresji sowieckiej na Polskę (09.2016)

17.09.2016 r. młodzież I LO CG uczciła pamięć bohaterów poległych w walkach na Wschodzie oraz pomordowanych w obozach NKWD, a także zmarłych z wyczerpania w obozach pracy na terytorium Związku Radzieckiego. Organizatorem obchodów 77. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę i Dnia Sybiraka był Burmistrz Miasta Sandomierza Marek Bronkowski oraz Prezes Zarządu Głównego Związku Oficerów Rezerwy RP. Uroczystości odbyły się przy symbolicznej Mogile Katyńskiej w wojskowej części Cmentarza Katedralnego.
Delegacja naszej młodzieży zapaliła Znicz Pamięci przy Symbolicznej Mogile Katyńskiej. Prowadzacy uroczystość pan Wojciech Dumin odczytał list Anny Marii Anders – sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik premiera Rady Ministrw do spraw dialogu miedzynarodowego do uczestników rocznicowych obchodów w Sandomierzu.

Tegoroczne obchody połączone były z uroczystym posadzeniem Dębu Pamięci miejscowemu bohaterowi Stanisławowi Gądkowi, przodownikowi przedwojennej Policji Państwowej w ramach ogólnopolskiej akcji "Katyń… ocalić od zapomnienia". Symboliczne sadzenie drzewka miało miejsce tuż po uroczystości rocznicowej na Cmentarzu Katedralnym. Msza Święta w intencji ofiar II wojny światowej i Sybiraków została odprawiona w kościele pw. Św. Józefa.

Dariusz Szczygielski

17 września 2016 - zdj 1  17 września 2016 - zdj 2  17 września 2016 - zdj 3  17 września 2016 - zdj 4