Narodowe Święto Niepodległości (11.2016)

11 listopada 2016 r. delegacja młodzieży I LO Collegium Gostomianum wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyła w sandomierskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości.

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w intencji Ojczyzny odprawiona w Bazylice Katedralnej przez Bp Krzysztofa Nitkiewicza. Po mszy zebrani wraz z pocztami sztandarowymi z towarzyszeniem Sandomierskiej Orkiestry Dętej przeszli pod pomnik 2 Pułku Piechoty Legionów na cmentarzu Katedralnym. Tutaj, po wysłuchaniu wystąpień Posła na Sejm RP Marka Kwitka oraz przedstawicieli władz samorządowych nastąpiło przekazanie przez kombatantów – żołnierzy Armii Krajowej na ręce Burmistrza Sandomierza historycznego sztandaru 2 Pułku Piechoty Legionów AK. W czasie uroczystości   absolwent I LO CG Marcin Hajdo recytował wiersze legendarnego "Jędrusia" prof. Zbigniewa Kabaty. Następnie delegacje złożyły wieńce, wiązanki kwiatów i znicze pod pomnikiem. Artyleria Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej wykonała salwę honorową. Na zakończenie zabrzmiała Rota i wiązanka pieśni żołnierskich.

Poprzez uczestnictwo w obchodach Narodowego Święta Niepodległości młodzież uczyła się w sposób szczególny okazywać przywiązanie do Ojczyzny, wyrażać patriotyzm, cenić suwerenność i niepodległość jako najważniejsze  wartości w życiu narodu.

Dariusz Szczygielski

Zdjęcia »»»