Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej (04.2017)

9 kwietnia 2017 r. młodzież I LO CG wraz z pocztem sztandarowym upamiętniła Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, uczestnicząc w uroczystych obchodach. Organizatorem obchodów był Burmistrz Miasta Sandomierza Marek Bronkowski. W kościele pw. św. Józefa odbyła się Msza Św. w intencji ofiar zbrodni katyńskiej. Potem nastąpił przemarsz wszystkich uczestników na Cmentarz Katedralny, gdzie w części wojskowej odbyły się dalsze uroczystości.

Modlitwę za poległych i pomordowanych na Wschodzie poprowadził ks. dr Jerzy Dąbek Wikariusz Generalny Diecezji Sandomierskiej. Burmistrz Sandomierza przypomniał historię tych okrutnych wydarzeń i zwracając się bezpośrednio do Rodzin Katyńskich zapewnił, że mieszkańcy Sandomierza zawsze będą pamietać o swych bohaterach. Poseł na Sejm RP Marek Kwitek nakreślił okoliczności, które towarzyszyły ustanowieniu tego święta przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz odwołał się do katastrofy lotniczej z kwietnia 2010 roku. Następnie zostały złożone wieńce i wiązanki kwiatów przez delegacje instytucji i modzież. Spotkanie dopełniła kompozycja melodii patriotycznych w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej. Uroczystości takie jak dzisiejsza doskonale wpisują się w proces edukacji historycznej i kształtowania postawy patriotycznej młodego pokolenia.

Dariusz Szczygielski

Rocznica Zbrodni Katyńskiej 1  Rocznica Zbrodni Katyńskiej 2  Rocznica Zbrodni Katyńskiej 3  Rocznica Zbrodni Katyńskiej 4  Rocznica Zbrodni Katyńskiej 5  Rocznica Zbrodni Katyńskiej 6