Natalia Cygan finalistką XXII edycji Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności (03.2018)

Natalia Cygan – uczennica klasy 1D finalistką etapu centralnego XXII edycji Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności

W dniach 22-24 marca 2018 r. w Lublinie odbyły się eliminacje centralne XXII Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności. Olimpiada na tym etapie miała charakter trzystopniowy.

Pierwsza część to eliminacje pisemne dotyczące tematyki wiodącej (w tym roku były to warzywa i owoce) i całego materiału z zakresu rozszerzonego liceum ogólnokształcącego (dotyczącego odżywiania człowieka, budowy i fizjologii układu pokarmowego) i szeroko rozumianej wiedzy o gastronomii, żywieniu i żywności z technikum gastronomicznego.

W olimpiadzie wzięło udział 62 osoby z całej Polski. Do drugiego etapu części pisemnej dopuszczonych zostało 30 uczestników, którzy zdobyli największą liczbę punktów z testu. W przypadku równej liczby punktów o zajętym miejscu decydowała liczba uzyskanych punktów za zadania skojarzeniowe.

Drugi etap części pisemnej polegał na opracowaniu projektu związanego z produkcją gastronomiczną, planowaniem i oceną żywienia oraz z obsługą konsumenta. Laureatami olimpiady zostało 15 finalistów z największą liczbą uzyskanych punktów w obu etapach części pisemnej eliminacji centralnych.

Do części ustnej kwalifikowało się 6 laureatów z najwyższą punktacją z obu etapów części pisemnej (przy równej liczbie punktów decydowała większa liczba punktów uzyskanych za rozwiązanie testu).

Część ustna, podczas której zakwalifikowani laureaci walczyli o miejsca od pierwszego do szóstego, rozgrywana była w formie quizu.

Zmaganiom olimpijskim towarzyszyły zorganizowane przez Zespół Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie imprezy okolicznościowe: warsztaty, występ chóru, wykłady, wycieczka po Lublinie no i oczywiście wspaniałe posiłki podawane przez młodzież kształcącą się w tej szkole. Nauczyciele i olimpijczycy zostali zakwaterowani w pięknie położonym Domu Spotkań Archidiecezji Lubelskiej w Dąbrownicy niedaleko Lublina.

Na uwagę zasługiwały warsztaty specjalistyczne prowadzone przez zaproszonych Gości, nauczycieli i uczniów szkoły, w której odbywała się olimpiada:

  • Nowe trendy w serwowaniu deserów – prowadzenie: Karol Zając, szef kuchni hotelu Alter w Lublinie i Alicja Podolak, nauczyciel ZS 5.
  • Baklava i kawa, sporządzanie i podawanie – prowadzenie: Joanna Godziszewska, Rozwałka, nauczyciel ZS 5.
  • Pierwsze kroki w carvingu – prowadzenie: Piotr Stanikowski, absolwent szkoły i Agnieszka Kasperek, nauczyciel ZS 5.
  • Sporządzanie naturalnych kosmetyków – prowadzenie: Irmina i Mariusz Niedźwiedzcy oraz Barbara Kot, nauczyciel ZS 5.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się także stoiska Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Spółdzielni Pszczelarskiej Apis. 

Spacer po Lublinie

W napiętym programie olimpiady znalazł się czas na spacer po Starym Mieście. Poznaliśmy krótką historię najważniejszych zabytków Lublina. Przewodnikami byli nauczyciele szkoły Teresa Lis i Piotr Budzyński. 

Niezwykle inspirujący był wykład prof. dr hab. Jana Gawęckiego pt. "Błękitny sposób na długowieczność". Wierzymy, że stosując zalecenia Pana Profesora uda nam się w zdrowiu dożyć 100 lat.

Jednym ze sposobów na długowieczność jest uśmiech i unikanie stresu. O uśmiech i chwilę relaksu zadbał chór Sensorium. W wykonaniu artystów usłyszeliśmy kilka utworów, które przeniosły nas w różne zakątki świata.

W ostatnim dniu Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności sześciu laureatów z najwyższą punktacją w części pisemnej walczyło w finale o tytuł najlepszego z najlepszych. Zmagania finałowe odbywały się na scenie, w obecności licznej widowni.

Natalia Cygan dzięki zdobyciu tytułu finalisty uzyskała możliwość wstępu na ponad 30 różnych uczelni w Polsce miedzy innymi: Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum w Krakowie, Gdański Uniwersytet Medyczny w Gdańsku, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach i inne.

Gratulujemy Natalii i zachęcamy wszystkich zainteresowanych uczniów do udziału w olimpiadzie w przyszłym roku.

Nauczyciel opiekun Barbara Sobieraj

Zdjęcia »»»