Inauguracyjne "Labirynty wiedzy" (10.2020)

Nowy rok szkolny to oczywiście nowe wyzwania naukowe. Tym razem ze względu na trudną sytuację epidemiologiczną wykorzystaliśmy walory przyrodnicze pobliskiej Tarnobrzeskiej Doliny Wisły w Regionalnym Centrum Promocji Natura 2000 w Tarnobrzegu.

Dzień był typowo, jesienny, deszczowy i chłodny. Mimo wszystko dopisywały nam humory tym bardziej, że wycieczkę dedykowaliśmy z okazji Dnia Chłopaka naszemu klasowemu "Rodzynkowi".

Przed wejściem do budynku zmierzono nam temperaturę i wszyscy zdezynfekowaliśmy ręce.

Jednostka jest zlokalizowana w zabytkowym zamku Tarnowskich na Dzikowie. Powstała z inicjatywy Prezydenta Miasta Tarnobrzega przy dofinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jest to swego rodzaju muzeum przyrodnicze, traktujące o rzece Wiśle, jej środowisku, siedliskach oraz gatunkach zwierząt i roślin występujących w jej dolinie.

Mieliśmy możliwość uczestniczyć w warsztatach dotyczących siedlisk nadwiślańskich. Dowiedzieliśmy się, że cała Dolina Wisły jest mocno zróżnicowana siedliskowo i topograficznie, dzięki czemu nadal zachowuje duże walory przyrodnicze i jest ostoją bioróżnorodności. Zwiedziliśmy sale edukacyjne z przewodnikiem, który przekazał nam wiele ciekawostek z życia roślin i zwierząt. Obejrzeliśmy żywe okazy jaszczurek, zaskrońców, modliszek w terrariach, potężne 1000 litrowe akwarium z żywymi rybami i skorupiakami wiślanymi. Podziwialiśmy tablice interaktywne prezentujące odgłosy ptaków, lisa, jelenia, sarny i innych zwierząt. Mogliśmy również obserwować pod mikroskopem larwy muchy w różnych etapach jej rozwoju. Na stałej ekspozycji obejrzeliśmy okazy minerałów, przekroje drzew, elementy anatomiczne zwierząt i inne eksponaty związane ze środowiskiem naturalnym. W sali na piętrze podziwialiśmy fotografię przyrodniczą z Sandomierskiej Puszczy, z której już tak niewiele pozostało. Na zakończenie zostaliśmy zaproszeni do sali konferencyjnej na projekcję filmu o wilkach, z którego dowiedzieliśmy się jak wygląda ich stadne życie i codzienna walka o przetrwanie.

W otaczającym ten zabytkowy obiekt parku Tarnowskich mogliśmy obejrzeć mini arboretum, 6 pomników przyrody w tym okazały miłorząb dwuklapowy Ginko biloba i tulipanowiec amerykański Liriodendron tulipifera, którego kwiatostany kształtem zbliżone są do kwiatu tulipana.

Po ciekawym spędzeniu czasu w tym ośrodku przyrodniczym pojechaliśmy do McDonalds, by przy zdrowym posiłku wymienić się wrażeniami.

Samorząd klasy 1C

Zdjęcia »»»