Zmarł Jan Paweł II (04.2005)

Zmarł Jan Paweł II (04.2005)

Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie

Jedynie na etapie wtajemniczenia i zbliżenia do istoty poznania mocy Stwórcy można zrozumieć głęboki smutek, jaki w ostatnich dniach ogarnął cały świat, naszą Ojczyznę i każdego z nas. "Jest w życiu ludzkim taka brama, przez którą cisza przenika w Słowo, a Słowo w ciszę. Największym mędrcem jest ten, kto przeszedł przez tę bramę." Właśnie 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21:37, uczynił to nasz najwybitniejszy Rodak, Wielki Papież – Ojciec Święty Jan Paweł II. Przeszedł do innego życia – uczcijmy Jego pamięć minutą ciszy.

Śmierć Ojca Świętego zjednoczyła świat. W Polsce i w wielu krajach ogłoszono żałobę narodową. I mimo że przeżywamy smutne chwile, to przypominają się także cudowne spotkania z Ojcem Świętym. Społeczność szkolna Collegium Gostomianum ma szczególny powód do dumy – bowiem kilka grup młodzieży i nauczycieli uczestniczyło w spotkaniach modlitewnych z Ojcem Świętym podczas wycieczek klasowych do Rzymu, jednak najgłębsze i drogie wspomnienia przechowuje w swoich sercach delegacja uczniów, nauczycieli i rodziców, która spotkała się z Janem Pawłem II na prywatnej audiencji 14 października 2001 r. Papież poświęcił nowy sztandar szkoły, a dyrektor Jan Świtalski wręczył Ojcu Świętemu statuetkę Jana Długosza – przyznawaną Przyjaciołom Collegium Gostomianum.

W październiku 2002 r. Jan Paweł II przekazał osobisty list z papieskim błogosławieństwem do uczestników Zjazdu Absolwentów z okazji Jubileuszowych Obchodów 400-lecia Collegium Gostomianum.

Wierzę, że dziś z potrzeby serca, pójdziemy pod Krzyż Papieski (usytuowany na skarpie sandomierskiej obok Collegium Gostomianum), przy którym 12 czerwca 1999 r. Ojciec Święty odprawił mszę świętą. Spotykają się tam uczniowie szkół sandomierskich, by modlić się za Wielkiego Polaka, wielkiego przyjaciela młodzieży, który zawsze tak bardzo cieszył się na każde spotkanie z nią. Liczył na to w Kolonii – nie zdążył. Odszedł od nas, dlatego my dzisiaj pójdziemy do Niego. Oddamy hołd Ojcu Świętemu, jednocząc się w modlitwie w miejscu tak bardzo symbolicznym i tak ważnym dla każdego sandomierzanina.

Zapraszamy również na modlitwę i skupienie do szkolnego Oratorium – przekazanie swoich myśli Ojcu Świętemu w księdze kondolencyjnej i podziękowanie za wspaniały Pontyfikat.

Z wystąpienia wicedyrektor Liceum Pani Barbary Radzimowskiej