Ślubowanie klas pierwszych (09.2005)

Wszystkie informacje o naszej szkole

Ślubowanie klas pierwszych (09.2005)

"Ślubować" według "Słownika etymologicznego" Aleksandra Brücknera oznacza uroczyście przyrzekać, przysięgać, zobowiązać się. Słowo to jest nam znane od dawna. Prusowie używali go pod postacią "salubus", Niemcy "geloben", Czesi "silb", Litwini "sąluba lub szlubas".

Na całym świecie, od tysięcy lat, ma ogromne znaczenie. Zobowiązuje nas do: wypełniania przyrzeczenia, wierności wobec wypowiedzianych słów i odpowiedzialności za nie. Spotykamy się z nimi w szczególnych okolicznościach. Znane nam są śluby: szkolne, małżeńskie, wierności ojczyźnie, prezydenckie, czystości, np. kościelnej, śluby przyjaźni. To czy je wypełnimy i w jaki sposób, ma wpływ na nasze życie. Zawsze niedotrzymanie słowa ściągnęło na ślubującego hańbę. Dziś spotykamy się na ślubowaniu pierwszych klas. Nasi młodsi koledzy staną przed wyzwaniem jakim jest dotrzymanie słowa.

 

Katarzyna Bernaciak

Sztandar to znak państwa, miasta lub szkoły. Składa się z płata materii o określonych barwach i godłach, osadzonego na drzewcu. Sztandar był początkowo znakiem bojowo-rozpoznawczym w formie zbliżonej do obecnej, używanym najwcześniej w wojsku rzymskim pod nazwą bandum. Użycie chorągwi upowszechniło się w średniowieczu, szczególnie od okresu wypraw krzyżowych, przy czym ich wygląd określały prawidła, czyli tak zwane heraldyki. Polska chorągiew królewska przedstawiała Orła Białego na czerwonym płacie lub (od XV wieku) Orła z Pogonią Litewską. Aby podkreślić wielką wagę chorągwi królewskiej, pozwolę sobie zacytować Jana Długosza:

Jest ona jak pochodnia umieszczona w sali i oświecająca wszystko, jeżeli przypadkiem zgaśnie, wszyscy bez rozeznania toną w ciemnościach i ponoszą klęskę.

Sztandar jest symbolem szkoły, podkreśla jej rangę. Oznacza ciągłość tradycji i mocną więź łączącą pokolenia minione i przyszłe. Jest ważnym przesłaniem dla uczniów. Przypomina, że należy być zawsze wiernym takim wartościom, jak: solidność, uczciwość, wytrwałość i ciężka praca. Daje nam łączność z ojczyzną i przypomina, że jesteśmy częścią wielkiej i niezwykle ważnej wspólnoty.

Nasza szkoła ma obecnie dwa sztandary. Drugi z nich został poświęcony przez Ojca Świętego Jana Pawła II podczas audiencji generalnej w dniu 14 października 2001 roku w Watykanie. Nowy sztandar naszej szkoły to dar Komitetu Rodzicielskiego. Symbolizuje on dumę i radość z powrotu do macierzystej siedziby I Liceum Ogólnokształcącego. Nasz sztandar łączy symbolikę narodową z elementami lokalnymi. Widnieje na nim bowiem Biały Orzeł na czerwonym tle, herb Sandomierza oraz wizerunek szkoły z jej pełną nazwą - Collegium Gostomianum. Sztandar ten jednoczy młodzież i zachęca ją jednocześnie do nauki. Oba sztandary razem to symboliczne współistnienie przeszłości i współczesności. Przypominają, że należy czerpać z tradycji, z tego, co mądre, dobre i szlachetne, aby żyć tak, jak powinien żyć człowiek. Na starszym z naszych sztandarów widnieje napis: Młodzieży, nieś w życie ideał prawdy i piękna. Pamiętajmy o tych słowach przez całe nasze życie.

Dominika Czerwiec

My najmłodsi uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum świadomi powagi chwili, jaką jest przyjęcie nas na pełnoprawnych członków społeczności szkolnej, uroczyście ślubujemy:

  1. Rzetelnie wypełniać obowiązki uczniowskie
  2. Strzec honoru szkoły
  3. Stać się godnymi jej długiej i pięknej tradycji
  4. Kształtować umysły i charaktery dla przyszłości własnej i kraju, aby nie zawieść pokładanego w nas zaufania Nauczycieli i Rodziców.
  5. Rozwijać w sobie postawę obywatelską
  6. Szanować własność szkolną
  7. Szanować pracę i poglądy innych ludzi
  8. Wyrabiać w sobie koleżeńskość, uczynność, odwagę i prawdomówność.

Niech naszej społeczności uczniowskiej przyświeca hasło "semper fidelis" – zawsze wierni ślubujemy.

Sandomierz, 29 września 2005 r.