Symulacja obrad Parlamentu Europejskiego (03.2006)

Symulacja obrad Parlamentu Europejskiego (03.2006)

11-12 marca 2006 r. w Warszawie odbyła się VI edycja konferencji "Nasza Europa" - Symulacja obrad Parlamentu Europejskiego. Podstawowym celem projektu jest angażowanie młodzieży i Szkolnych Klubów Europejskich do debaty o obywatelstwie europejskim, prawach i obowiązkach mieszkańców Unii Europejskiej oraz ich wpływie na decyzje zapadające w instytucjach unijnych. Naszą szkołę na Symulacji mieli zaszczyt reprezentować Ewa Grzędą (1E) i Maciej Bator (2E) pod opieką Pana Aleksandra Paszkowskiego. Obydwoje wcielili się w rolę eurodeputowanych z Europejskiej Partii Obywatelskiej i Demokratów Europejskich (EPP-ED) powszechne znanej jako Chadecja lub Partia Ludowa. Podczas Symulacji mieli zaszczyt wysłuchać panelu dyskusyjnego pt. Parlament Europejski – europejska instytucja z ludzką twarzą, w którym brali udział między innymi: prof. Bronisław Geremek (poseł do PE), prof. Ryszard Legutko (wicemarszałek Senatu RP), dr Piotr Nowina Konopka (prezes Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana), i inni. Wszyscy biorący udział w tym wydarzeniu mieli okazję do praktycznego poznania zasad działania Parlamentu Europejskiego. Każdy z nas poznał kilkunastu wspaniałych ludzi, nauczył się słuchania i przekonywania oraz nabył umiejętność prowadzenia dialogu i negocjacji. Wydarzenie to na długo zapisze się w naszej pamięci, a zwłaszcza wywiad dla lokalnej gazety sandomierskiej z profesorem Geremkiem. Magia i sentyment do tego miejsca (Sejmu, Senatu) będzie nam towarzyszyć do następnej okazji, kiedy będziemy mieli możliwość się tam znaleźć.

Maciej Bator