Twórczość Tomasa Venclovy – konkurs (09.2006)
Tomas Venclova może być uważany za najbardziej wpływowego krytyka społecznego i kulturalnego Litwy XX wieku. Narodowy poeta Litwy, liberalny krytyk konserwatywnego nacjonalizmu i błyskotliwy eseista.
Urodził się 11 września 1937 roku w Kłajpedzie na Litwie. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Wileńskim w roku 1960, Venclova został wykładowcą literatury, językoznawstwa i semiotyki na swojej Alma Mater. Pracował tam od 1966 do 1973 roku. W tym samym czasie zaczął tłumaczyć literaturę amerykańską, angielską, walijską, irlandzką, francuską, grecką, rosyjską i polską, na język litewski. Dość szybko zdobył reputację doskonałego tłumacza literatury współczesnej. Jego zainteresowanie semiotyką i teorią literatury zawiodło go w roku 1960 na Uniwersytet w Tartu w Estonii, gdzie uczęszczał na seminarium semiotyki poetyki strukturalnej, prowadzone przez Jurija Łotmana. W latach 1966-1971 studiował tam semiotykę i literaturę rosyjską.
Będąc samotnym moralistą i reprezentantem sumienia Litwy, Tomas Venclova dołączył do kosmopolitycznych wygnańców Europy Środkowowschodniej, których prace, biografie i osobowości przynoszą istotne alternatywy dla narodów, z których się wywodzą.
W konkursie wyróżnienie zdobył uczeń klasy 3D, Przemysław Mazur.
Gratulujemy!