Finał wojewódzki XVI Konkursu Wiedzy Obronnej i Ochrony Ludności (11.2008)

Finał wojewódzki XVI Konkursu Wiedzy Obronnej i Ochrony Ludności (11.2008)

Dwunastka najlepszych w finale

12 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z trzech powiatów, staszowskiego, opatowskiego i sandomierskiego zakwalifikowało się finału Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Obronnej i Ochrony Ludności. Półfinał konkursu odbył się w Liceum Ogólnokształcącym imienia Bartosza Głowackiego w Opatowie. Półfinał organizujemy w naszej szkole po raz szósty – mówi Barbara Kasińska, dyrektor opatowskiego liceum. Nad całością czuwa co roku nauczyciel naszej szkoły, Marcin Słapek. Trzydziestu półfinalistów ze szkół ponadgimnazjalnych z trzech powiatów musiało odpowiedzieć na 30 testowych pytań z zakresu obronności. Tylko dwunastu najlepszych uczestników zakwalifikowało się do finału wojewódzkiego, który odbędzie się w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach już 21 listopada. Najwięcej punktów, 26 na 30 możliwych, uzyskała Sylwia Dyl z Zespołu Szkół imienia Stanisława Staszica w Staszowie. Drugie miejsce zajął Michał Kuraciński z Liceum Ogólnokształcącego imienia Bartosza Głowackiego w Opatowie, trzecia była Katarzyna Mucha z sandomierskiego Collegium Gostomianum. Kolejna zawodniczka z naszej szkoły Kinga Malarz zajęła V miejsce.

Echo Dnia, 13 listopada 2008

W dniu 21 listopada 2008 r. w ŚUW odbył się finał XVI edycji Wojewódzkiego Konkursu z Wiedzy Obronnej i Ochrony Ludności dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W finale wzięło udział 57 osób wyłonionych w eliminacjach szkolnych i rejonowych. Uczestnicy odpowiadali, w formie testowej, na pytania ekspertów dotyczące min. Państwowej Straży Pożarnej, postępowania przy wypadkach oraz bardziej szczegółowe, sprawdzające wiedzę na temat pierwszej pomocy oraz nawiązujące do tradycji patriotycznych. Zwycięzcą został Paweł Dąbrowa uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Skarżysku-Kamienna. Drugie miejsce zajął Daniel Zadorski uczeń Zespołu Szkół Nr 3 Chmielnik, a trzecie Adam Jegorow uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie.

Na kolejnych miejscach uplasowali się: czwarte miejsce – Sylwia Dyl uczennica Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Staszowie, piąte miejsce – Katarzyna Mucha uczennica I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum w Sandomierzu, szóste miejsce zajął Piotr Ziółkowski uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi z Kielc. Organizatorem konkursu był Wojewoda Świętokrzyski – Bożentyna Pałka-Koruba, Świętokrzyski Kurator Oświaty – Małgorzata Muzoł oraz Świętokrzyski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej – Zbigniew Muszczak. Nagrody laureatom konkursu w imieniu organizatorów wręczali Wicekurator Oświaty w Kielcach Lucjan Pietrzczyk oraz Zastępca Świętokrzyski Komendant Wojewódzki PSP Grzegorz Ryski.

Zwycięzcy zostali nagrodzeni sprzętem radiofonicznym oraz każdy uczestnik konkursu dostał okolicznościowy upominek, a nauczyciele – opiekunowie laureatów podziękowania za przygotowanie uczniów do konkursu. Celem konkursu było podtrzymanie tradycji wychowania patriotyczno-obronnego młodzieży szkolnej oraz popularyzacja wiedzy z zakresu ochrony ludności, ratownictwa i pierwszej pomocy.

Ogółem w konkursie udział wzięło ok. 2,5 tysiąca osób.

Opiekun: Zbigniew Majewski