Goście z Emmendingen (10.2009)

Goście z Emmendingen (10.2009)

W dniach 14-18 października 2009 roku w I LO Collegium Gostomianum w Sandomierzu gości 16-osobowa delegacja niemiecka z Goethe-Gymnasium w Emmendingen. Spotkanie to jest stałym elementem długoletniej, bo już ponad 15-letniej, współpracy między naszym liceum a szkołą w Badenii.

Podczas pierwszego dnia wizyty grupę gości przyjął w Ratuszu pan Marek Bronkowski, wiceburmistrz Sandomierza. Następnie młodzież niemiecka miała okazję poznać historię i tradycję, zarówno miasta Sandomierza, jak i naszego liceum Collegium Gostomianum, uczestniczyć w zajęciach szkolnych i pozaszkolnych. W tym miejscu dziękuję uczniom z klasy 2e za miłą niespodziankę dla uczniów z Niemiec, którą był niewątpliwie pokaz walk rycerskich.

Jutro grupa naszych gości wybierze się do Muzeum w Krzemionkach Opatowskich, a także pozna historię zamku w Krzyżtoporze, zwiedzajac jego ruiny.

W niedzielę polscy i niemieccy uczniowie pojadą do Krzyżowej, niedaleko Wrocławia, aby wspólnie zrealizować klikudniowy projekt przygotowany przez Fundację Krzyżowa dla Pojednania.

Za pomoc w realizacji projektu wymiany dziękuję dyrekcji Collegium Gostomianum: panu Krzysztofowi Zielińskiemu i pani dr Barbarze Tęgiewicz, a także Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży z Warszawy, która od początku partnerstwa naszych szkół wspiera przedsięwzięcia wymiany uczniów. Dziękuję nauczycielom naszego liceum, którzy zechcieli poświęcic wiele swojego czasu, aby nasi goście czuli się w Sandomierzu dobrze: pani Agacie Sobolewskiej, pani Elżbiecie Gosek, pani Joannie Mróz, panu Pawłowi Kukiełce, księdzu Bogdanowi Piekutowi, pani Agnieszce Nawrockiej, pani Agnieszce Jarosz oraz panu Jarosławowi Kijakowi.

Również na ręce rodziców chciałbym złożyć serdeczne podziękowania za jak zwykle gorące przyjęcie naszych gości, ponieważ m.in. dzięki Państwa zaangażowaniu i ofiarności młodzi Niemcy nie czują się u nas obco.

Rewizyta naszych uczniów w Emmendingen nastąpi w październiku przyszłego roku (i tu mamy cichą nadzieję, że Niemcy nie zrewanżują się nam za 'śnieżną' Polską Złotą Jesień).

Zbigniew Drobek