Spotkanie z Marianem Zwierzchowskim (11.2010)

Spotkanie z Marianem Zwierzchowskim (11.2010)

26 listopada 2010 r. w naszej szkole (sala 37) odbyło się spotkanie z Panem Marianem Zwierzchowskim. Duża grupa uczniów (ok. 70 osób) mogło poznać losy rodziny Pana Mariana zamieszkującej na Kresach Wschodnich II RP (tereny dzisiejszej Litwy). Bardzo barwna i życiowa opowieść o czasach dzieciństwa zawierała wiele przykładów z trudnych relacji polsko-litewsko-rosyjskiej.

Duża część spotkania była poświęcona ojcu Pana Mariana - Janowi. Przed wojną był on żołnierzem Korpusu Ochrony Pogranicza, a w czasie wojny żołnierzem II Korpusu Polskiego (dowódca gen. Władysław Anders). Pod koniec spotkania można było zobaczyć zdjęcia oraz pamiątki rodziny Zwierzchowskich. Największe zainteresowanie wzbudziły medale i odznaczenia Jana Zwierzchowskiego oraz jego oryginalny mundur z czasów II Wojny Światowej.

Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania spotkania, a w szczególności Panu Marianowi Zwierzchowskiemu składamy serdeczne podziękowania.