Ogólnopolski Ranking Liceów Ogólnokształcących 2012

Ogólnopolski Ranking Liceów Ogólnokształcących 2012

Kryteria i ich wagi procentowe Ogólnopolskiego Rankingu Liceów Ogólnokształcących 2012:

• sukcesy w olimpiadach 30%
  • matura – przedmioty obowiązkowe 30%
  • matura – przedmioty dodatkowe 35%
  • opinia akademicka 5%

O ostatecznych wynikach szkół decydują cztery kryteria – olimpijskie, maturalne – zarówno w odniesieniu do przedmiotów obowiązkowych, jak i przedmiotów  dodatkowych oraz akademickie. Dzięki nim można wszechstronnie ocenić polskie licea ogólnokształcące, mają one charakter zewnętrzny, czyli znakomicie nadają się jako obiektywny miernik oceny. Kryteria te zostały uwzględnione w rankingu z różnymi wagami, adekwatnymi do ich znaczenia w ocenie pracy szkoły – przygotowywanej z punktu widzenia szans jej absolwenta na odniesienie sukcesu na wybranych przez niego studiach. Czynnikiem dominującym w ocenie liceów jest matura (z łączną wagą 65 proc.).

Zasady rankingu ustaliła Kapituła, złożona z dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) i przewodniczących komitetów głównych olimpiad. Pracom Kapituły przewodniczył prof. dr hab. Jan Łaszczyk, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.