Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych (2012)

Wszystkie informacje o naszej szkole

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych (2012)

"Przywróćmy ich pamięci"
– obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
w sandomierskim Collegium Gostomianum

4 lutego 2011 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Mianem „Żołnierzy Wyklętych” określa się wszystkich żołnierzy i działaczy opozycyjnych, którzy przeciwstawiali się sowieckiej polityce i zwierzchności nad Polską oraz dążyli do rzeczywistej suwerenności naszego kraju.

Collegium Gostomianum przyłączyło się do akcji edukacyjnej IPN i TVP HISTORIA, mającej na celu uczczenie pamięci bohaterskich żołnierzy. Na korytarzach zawisły ogólnopolskie plakaty akcji, a uczennice klasy IIe o profilu humanistycznym (Patrycja Patriak i Angelika Ciżyńska) przygotowały wystawę, na której znalazła się geneza święta, przedstawienie niezwykle ciekawej sylwetki rtm. Witolda Pileckiego (współzałożyciela Tajnej Armii Polskiej, więźnia i organizatora ruchu oporu w Auschwitz-Birkenau) oraz galeria żołnierskich zdjęć.

Ponadto uczniowie klas IIe i IIIe mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z panią dr Marią Bęc z domu Szaraniec - prezesem sandomierskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Pani doktor opowiedziała o trudnych powojennych latach, o założeniu i działalności niepodległościowej organizacji młodzieży sandomierskich szkół  - Młode Białe Orły, której była członkiem. Nie był to zwyczajny wykład, ale prawdziwa lekcja historii najnowszej opowiedziana przez osobę, która ją tworzyła. Emocje, jakie towarzyszyły konspirującym uczniom, ich działania, uwięzienie i wyroki, ukazują niezłomność polskiego ducha w walce o słuszną sprawę.

Kolejnym punktem obchodów była projekcja spektaklu Sceny Faktu Teatru Telewizji „Tajny Współpracownik” w reżyserii Krzysztofa Lang i na podstawie scenariusza Cezarego Harasimowicza. Spektakl został oparty na autentycznych wydarzeniach, historii młodego chłopaka Czesława B. – agenta „Małachowskiego”, „Michała” (tu o zmienionym danych; w tej roli Mateusz Banasiuk). Młody człowiek wywodzący się z rodziny o silnych tradycjach niepodległościowych, nawiązał współpracę z Urzędem Bezpieczeństwa. Jego agenturalna działalność wśród „Żołnierzy Wyklętych” doprowadziła do śmierci kilkunastu osób walczących przeciwko sowieckim władzom (w tym jego przyjaciół). Jest to jedna z wielu postaci tamtego okresu, które pogubiły się w swoim życiu i nie wiedziały komu zaufać i ku komu zwrócić swoje nadzieje na lepszy byt, co doprowadziło w końcu do ich moralnego upadku.

Szkolne obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, których koordynatorem był nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie pan Waldemar Białousz, przypomniały uczniom jak ważna jest pamięć, o tych, którzy walczyli o prawdziwą niepodległość Rzeczypospolitej, za co niejednokrotnie spotykały ich represje i śmierć. Zapewniając im miejsce we własnej świadomości honorujemy ich zasługi i poświęcenie.

Patrycja Patriak kl. II e