Festiwal Teatrów Szkolnych Maska (03.2012)
W dniach 30 i 31 marca 2012 r. grupa teatralna Cegielnia pod opieką p. prof. Danuty Paszkowskiej oraz ks. Wojciecha Zasady uczestniczyła w XVI Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Szkolnych Maska 2012, jaki miał miejsce w Chełmie. Nasz zespół wystawił sztukę pt.: "Pozytywka", której premiera odbyła się 28 marca w Domu Katolickim w Sandomierzu. Spektakl przyniósł Cegielni wyróżnienie i możliwość współtworzenia Koncertu Galowego, co jest ogromnie ważną nagrodą i stanowi motywację dla całego zespołu. W festiwalu brali udział młodzi aktorzy z całej Polski m.in. z Lublina, Warszawy, Hrubieszowa i Rzeszowa, dlatego trzeba przyznać, że konkurencja była naprawdę ogromna. Grupa wzięła również udział w warsztatach teatralnych poprowadzonych w ILO w Chełmie w następującym porządku:
- Joasia Łukaszek, jako osoba wyróżniona w naszym zespole, z aktorem Mikołajem Grabowskim
- pozostali członkowie Cegielni ze studentką szkoły aktorskiej Urszulą Pietrzak.
Wszyscy uczestnicy warsztatów zgodnie przyznali, że udział w tych zajęciach był niesamowitą przygodą, jaka wiele wniosła do naszego teatru i mają chęć na więcej tego typu spotkań. Uświadomiliśmy sobie, że teatr to nie tylko sztuka, aktorzy i publiczność. Teatr stanowi także wspaniała atmosfera w czasie prób, możliwość poznawania nowych ludzi, zdobywanie nowych doświadczeń i odkrywanie ciekawych miejsc.
Milena&Marta
"Maska" początkiem drogi na wielki ekran...
Przez ostatnie dwa dni marca nasze miasto było kulturalną stolicą województwa! 30 marca odbyły się zmagania w następujących kategoriach: mała forma teatralna, recytacja i poezja śpiewana. Tego dnia jury przyznało także nagrody dla najlepszych recenzji teatralnych. Dzień później, tj. 31 marca, w godzinach porannych uczestnicy spotkali się na warsztatach teatralnych w budynku naszej szkoły, a wieczorem przyszedł czas na Koncert Galowy w sali widowiskowej ChDK. Podczas tej części Festiwalu odbyły się krótkie prezentacje grup teatralnych i rozdanie nagród najlepszym. Wisienką na torcie był spektakl "Audiencja II" w reżyserii i wykonaniu Mikołaja Grabowskiego.
Chętnych do wzięcia udziału w Festiwalu było tak dużo, że jurorom zabrakłoby doby, aby obejrzeć prezentacje wszystkich artystów. Z tego względu organizatorzy postanowili, że o udziale decydowała zasada "kto pierwszy, ten lepszy"!
Umiejętności artystów były na bardzo wysokim poziomie, zatem nie ma, co się dziwić, iż obrady członków jury były burzliwe i czasochłonne. Po długich rozmowach wyłonieni zostali laureaci poszczególnych kategorii.
MAŁA FORMA TEATRALNA. I lokatą musieli podzielić się ze sobą aktorzy z Teatru 19:99 z III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie oraz Teatru KOT z Klubu Kultury "Marysin" i Studia Teatralnego Julii Kotarskiej-Rekosz w Warszawie, II nagroda trafiła do rąk artystów z Teatru Satyry "Zielona Mrówa" z Bursy Szkół Artystycznych w Lublinie, natomiast III nagrody nie przyznano. Wyróżnione zostały: Teatr "Trupa" z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Lubartowie, Teatr "Cegielnia" z I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum w Sandomierzu i Teatr "Nienażarty" z Miejskiego Ośrodka Kultury w Kędzierzynie-Koźlu.
Żródło: http://www.1lo.chelm.pl/?aid=23