Obchody 73. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę (2012)

Obchody 73. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę (2012)

17 września 2012 roku odbyły się w Sandomierzu obchody 73. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę. Organizatorami uroczystości byli Urząd Miasta, Związek Kombatantów RP i Związek Sybiraków w Sandomierzu. Uczestnicy zebrali się na cmentarzu wojskowym (przy Cmentarzu Katedralnym) przed symboliczną Mogiłą Katyńską oraz Pomnikiem Pamięci Polaków Pomordowanych na Wołyniu, aby oddać cześć polskim żołnierzom, którzy zginęli w walce z Sowietami, rozstrzelanym w Katyniu i w innych miejscach kaźni ”na nieludzkiej ziemi” oraz zesłanym na Sybir.
W uroczystościach patriotycznych wzięli udział uczniowie naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym i profesorowie: Dariusz Szczygielski i Marek Kwitek. Wystąpienie przedstawiciela Związku Sybiraków Pana Mieczysława Kopciowskiego, świadka tamtych wydarzeń było żywą lekcją historii. Młodzież oddając hołd bohaterom Września złożyła wiązankę kwiatów na Symbolicznej Mogile Katyńskiej.

Marek Kwitek