Rocznica wprowadzenia stanu wojennego (2012)

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego (2012)

13 grudnia 2012 r. w naszej szkole zostały upamiętnione tragiczne wydarzenia związane z wprowadzeniem i funkcjonowaniem stanu wojennego. Idea obchodów tej rocznicy polegała na przywołaniu realiów rzeczywistości PRL-u oraz na ukazaniu tragizmu skutków społecznych i politycznych dla polskiego społeczeństwa. Same obchody zostały pomyślane jako rodzaj spektaklu i happeningu.

Z samego rana na korytarzach szkolnych ukazały się oryginalne plakaty i hasła z czasów rodzącej się opozycji solidarnościowej (1980-1981). Pod koniec czwartej godziny lekcyjnej przez radiowęzeł zaprezentowano fragmenty przemówienia gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Na dużej przerwie odsłonięto wystawę poświęconą tym wydarzeniom (zasady stanu wojennego oraz jego tragiczne skutki - sala historyczna i tablica na korytarzu). W refektarzu zaprezentowano pokaz fragmentów filmów, slajdów i pieśni związanych z realiami stanu wojennego. Szkolne uroczystości zostały rozszerzone o ogólnopolską akcję IPN „Zapal światło wolności”.

Wszystkie elementy tej szkolnej akcji przygotowali uczniowie klasy Ia (z niewielką pomocą klasy Ib. Dziękujemy wszystkim za udział i uwagę.

Waldemar Białousz