IX Marsz Puławiaków (02.2013)

Wszystkie informacje o naszej szkole

IX Marsz Puławiaków (02.2013)

9 lutego 2013 roku odbył się IX Marsz Puławiaków Powstańców Styczniowych 1863 roku. Uczestnicy marszu pokonując historyczną trasę Słupcza-Dwikozy-Sandomierz uczcili 150 rocznicę  bitwy pod Słupczą. W tym roku Marsz miał szczególną oprawę i godnie wpisał się w ogólnopolskie obchody 150 rocznicy powstania styczniowego. Zgromadził rekordową liczbę uczestników, gdyż wzięło w nim udział blisko 250 osób, głównie strzelców z różnych części Polski. W Marszu już po raz drugi uczestniczyła młodzież I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum w Sandomierzu. Trasę IX Marszu Puławiaków pokonało 53 uczniów klas pierwszych     i drugich wraz z opiekunami: Anną Gołąbek, Robertem Pytka, Januszem Kozłowskim i Markiem Kwitkiem. Tak liczne uczestnictwo młodzieży zasługuje na szczególną pochwałę, zwłaszcza że tylko uczniowie I Liceum jako grupa zorganizowana i niestrzelecka reprezentowali sandomierskie szkoły.

Młodzi ludzie poświęcili swój wolny, sobotni czas na pokonanie w warunkach zimowych blisko dwudziestokilometrowej odległości, aby w ten wyjątkowy sposób uczcić pamięć młodych powstańców z oddziału Puławiaków, którzy zmierzając do Sandomierza zostali rozbici  przez żołnierzy rosyjskich w bitwie pod Słupczą. Puławiacy walcząc o niepodległość swojej ojczyzny zginęli daleko od swoich rodzinnych domów i spoczęli tu, na sandomierskiej ziemi, pochowani w dwóch zbiorowych mogiłach w Górach Wysokich i w Dwikozach w większości jako bezimienni. Organizowany przez jednostkę strzelecką w Sandomierzu Marsz przypomina o tamtych bohaterskich ale i tragicznych wydarzeniach. Uczniowie uczestnicząc w Marszu poznają historię swojego regionu, mają możliwość przebywania w miejscach związanych z powstaniem styczniowym. To często wtedy przychodzi chwila refleksji, kiedy uczniowie zastanawiają się i zadają pytania: jak to możliwe że Ci młodzi ludzie poszli w bój, co nimi kierowało kiedy rezygnowali z życia osobistego, rodzinnego, z nauki, zabawy i podejmowali walkę z takim męstwem za wolność ojczyzny, oddając za nią nawet życie? Czy był to patriotyzm, obowiązek, wierność ideałom wyniesionym z domu a może zwykła przyzwoitość i poczucie smaku?

Uczestniczka Marszu Monika Osmala z klasy I a bardzo pięknie ujęła swoje przemyślenia w napisanej relacji o 150 rocznicy powstania styczniowego: …zapaliłam świeczkę i odmówiłam modlitwę, pomimo tego, że słowa nie potrafią wyrazić prawdziwego uczucia, ucisku  w sercu, który czułam, stojąc nad pochówkiem... Niestety tylko tyle mogłam zrobić, być tam... Każdy patriota powinien pamiętać, powinien uczestniczyć, powinien chociażby pozostać przez chwilę w ciszy i zastanowić się głębiej nad sensem życia, które Oni oddali za nas, za to, żebyśmy mogli żyć w wolnej Polsce. Cierpieli, aby zapewnić nam byt, wylali morze krwi, byśmy mogli być wolni, niezależni, szczęśliwi. Dziękujemy... Będziemy dziękować zawsze. Naszym obowiązkiem powinno być godne życie, szacunek do ojczyzny, bo przecież, fakty tworzą historię, a historia tworzy nas... Czy bylibyśmy w stanie podjąć się takiej odpowiedzialności? Czy w razie niebezpieczeństwa, postąpilibyśmy tak samo? Czy oddalibyśmy życie za ojczyznę, za jeden wesoły uśmiech dziecka, cieszącego się życiem w wolnej Polsce, nie muszącego ronić łez? Tak, bylibyśmy w stanie, bo honor, ukłon w stronę tych, którzy za nas walczyli, nie pozwoliłby nam postąpić inaczej...

Tam, gdzie nikogo mieć nie będzie, ja będę mu swoim. Przyjacielem mu będę, bratem, w potrzebie obrońcą – przysięga Jagmina.

W IX Marsz Puławiaków Powstańców Styczniowych 1863 roku uczestniczyli uczniowie z następujących klas: Ia, Ib, Ic, Id, If, IIc, IIf.

Przygotował: Marek Kwitek

Zobacz zdjęcia