Hieronimki 2013

Hieronimki 2013

27 września 2013 r. pod hasłem "Nasze korzenie" odbyła się w Collegium Gostomianum kolejna edycja szkolnego święta "Hieronimki". Po wygłoszeniu słowa wstępnego przez dyrektora Krzysztofa Zielińskiego referat pt. Wespazjana z Kochowa Kochowskiego „niepróżnującego próżnowania” skutki niektóre wygłosiła dr Danuta Paszkowska. Następnie dr Dominika Burdzy z Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach przedstawiła materiał zatytułowany Collegium Gostomianum na tle szkolnictwa sandomierskiego w okresie staropolskim.

Kolejnym punktem obchodów było symboliczne przekazanie ufundowanej staraniami Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i LO w Sandomierzu "Confraternitas Gostomianum" pracowni komputerowej. W uroczystości brały udział m.in. klasy pierwsze. Ślubowanie najmłodszych uczniów zakończyło szkolne święto. Celem imprezy, której organizacją zajęła się dyrektor Barbara Tęgiewicz, było pogłębienie znajomości szeroko rozumianej historii Collegium Gostomianum, dlatego towarzyszyła jej wystawa okolicznościowa "Użytkowanie pomieszczeń w 1773 roku wg planu parteru i piętra Zawadzkiego".

RB