70. rocznica powstania w Sobiborze (10.2013)

70. rocznica powstania w Sobiborze (10.2013)

Ci z Was, którzy przeżyją, niech dadzą świadectwo.
Niech świat się dowie co się tutaj działo.

Aleksander (Sasza) Peczerski, przywódca Powstania w Sobiborze, na kilka sekund przed jego wybuchem.

29 października 2013 r. młodzież z klas 1E, 1F, 1G, 2A, 2D, 2F wraz z nauczycielami: Panią Bożeną Myl-Ciszkiewicz, Panią Agnieszką Kunys-Łukawską, Panią Urszulą Gawron, Panem Dariuszem Szczygielskim i Panem Markiem Kwitkiem, brała udział w obchodach 70. rocznicy wybuchu bohaterskiego powstania w niemieckim obozie zagłady w Sobiborze.

W ramach tych obchodów w Zamku sandomierskim odbyło się spotkanie z dr Markiem Bemem (etnografem i historykiem Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, zdobywcą wielu prestiżowych nagród, m.in. odznaki "Zasłużony Działacz Kultury", medalu "Warszawskie Getto", Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski, Orderu Świętej Marii Magdaleny, autora Festiwalu Trzech Kultur oraz redaktora naczelnego "Zeszytów Muzealnych") pt. "Sobibór Pamięć nie zna przedawnienia".

Marta Smykla, Dominika Jóźwik i Mateusz Zięba – uczniowie klasy 2D, czytali relacje obozowe uczestników powstania w Sobiborze w 1943 r.

Spotkanie przygotował i prowadził Pan Piotr Ławrowski z Działu Edukacyjno-Promocyjnego Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

Symboliczna róża

(...) Powstanie w Sobiborze powiodło się.
Inni próbowali, ale im się nie udało.
To było jedyne udane powstanie.
Ludzie zaczęli znowu walczyć.
Walczyli wszędzie.
To wszystko ciągle boli.
Mimo ciągłego upływu czasu tych, co przeżyli,
to wszystko wciąż boli. (…)

Estera Raab, 12 II 1992 r.

Koordynator spotkania: Marta Korzynek