XVII Dzień Judaizmu – panel edukacyjny i wystawa (01.2014)

XVII Dzień Judaizmu – panel edukacyjny i wystawa (01.2014)

13 i 14 stycznia 2014 r. Collegium Gostomianum włączyło się w organizację obchodów XVII Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu. 13 stycznia młodzież wzięła udział w panelu edukacyjnym "Żydzi w historii. Żydzi w kulturze" w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu. Uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście wysłuchali siedmiu referatów, zgrupowanych w dwu blokach tematycznych:

ŻYDZI W HISTORII

1. Piotr Ławrowski (Muzeum Okręgowe w Sandomierzu), Dwa tysiące lat przed stworzeniem świata. Judaizm – wiara, kultura, cywilizacja.
  2. Marek Kwitek (I LO Collegium Gostomianum w Sandomierzu), Dzieje Żydów w Polsce.
  3. Artur Brzozowski (II Liceum Ogólnokształcące w Sandomierzu), Śladami sandomierskich Żydów.

ŻYDZI W KULTURZE

1. Dr Danuta Paszkowska (I LO Collegium Gostomianum w Sandomierzu), Poety z łatą na pysku dramat odrzucenia. O Julianie Tuwimie.
  2. Elżbieta Kownacka (II Liceum Ogólnokształcące w Sandomierzu), Jednorazowość olśnień. O życiu i twórczości Bolesława Leśmiana.
  3. Jerzy Krzemiński (Muzeum Okręgowe w Sandomierzu), Bruno Schulz – wielki mag literatury polskiej.
  4. Bożena Ewa Wódz (Muzeum Okręgowe w Sandomierzu), Polscy malarze żydowskiego pochodzenia w okresie międzywojennym.

Poruszone zostały najistotniejsze tematy związane z szeroko rozumianą kulturą żydowską.

Panel edukacyjny 1 Panel edukacyjny 2 Panel edukacyjny 3 Panel edukacyjny 4 Panel edukacyjny 5

Na zakończenie pierwszego dnia panelu otwarta została w Muzeum Okręgowym wystawa malarstwa pt. "Malarstwo Żydów polskich okresu międzywojennego", której współautorami była młodzież  z klasy 1F wraz z opiekunkami: Martą Korzynek i Agnieszką Kunys-Łukawską.  Wkład uczniów polegał na odszukaniu i zaprezentowaniu podczas wernisażu biogramów artystów malarzy, których dzieła obecne są na wystawie (30 malarzy, 35 obrazów).

Wystawa malarstwa 2 Wystawa malarstwa 3 Wystawa malarstwa 4 Wystawa malarstwa 5 Wystawa malarstwa 1