Nowa strona I LO Collegium Gostomianum (01.2014)

Nowa strona I LO Collegium Gostomianum (01.2014)

Jednym z zaplanowanych działań w ramach projektu "Szkoła z klasą", w którym uczestniczy nasza szkoła, było zmodernizowanie szkolnej strony internetowej. Dotychczasowy wygląd i funkcjonalność strony zostały zaprojektowane przez ucznia naszej szkoły, Łukasza Cepowskiego (kl. 2F, matura 2007), i wdrożone w 2006 roku. Opiekę techniczną i redakcyjną nad serwisem (od samego początku, czyli od 1996 roku (!)) sprawował p. Aleksander Paszkowski. O poprawność językową dbała p. Danuta Paszkowska. W 2011 r. autorski silnik strony został zastąpiony CMS-em dzięki staraniom p. Roberta Bednarza, który zaprojektował również nowy, wprowadzony w poprzednim tygodniu (21.01.2014), szablon strony.

Pierwszym celem modernizacji było poprawienie czytelności strony i wizualnej responsywności, zwłaszcza na urządzeniach mobilnych. Drugim – odchudzenie głównego serwisu poprzez przeniesienie materiałów z poprzednich roczników do Archiwum, którego projekt przygotował p. R. Bednarz, a zawartość jest  odtwarzana dzięki wytrwałej pracy p. A. Paszkowskiego. W tej chwili archiwum zawiera kilkaset materiałów obejmujących lata 2002-2012, które pozwalają prześledzić m. in. sukcesy uczniów i nauczycieli oraz działalność charytatywną i artystyczną społeczności szkolnej.

Część materiałów aktualnych, jak i z lat ubiegłych, została przeniesiona do podstron tematycznych: serwisu "Biblioteka CG", którym pod względem technicznym zajmuje się p. A. Paszkowski, i serwisu "Edukacja ekologiczna w CG" zaprojektowanego i prowadzonego przez p. R. Bednarza. Pan A. Paszkowski przygotwał i prowadzi również serwis internetowy Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i I Liceum Ogólnokształcącego Confraternitas Gostomianum. Życie sportowe szkoły dokumentowane jest natomiast od kilku lat w serwisie WFMAN, od zeszłego roku będącym podstroną tematyczną serwisu głównego. Strony te zaprojektował uczeń naszej szkoły, Jakub Borowski (kl. 3A, matura 2010), a opiekę nad nimi sprawuje p. Maciej Borowski.

Obecnie za techniczną, jak i redakcyjną stronę serwisu głównego odpowiadają p. A. Paszkowski i p. R. Bednarz. Ponieważ wartość serwisu zależy przede wszystkim od dostępnych w nim treści, dodać trzeba, że publikowane materiały regularnie przygotowują nauczyciele i uczniowie Collegium Gostomianum.

Mamy nadzieję, że wprowadzane zmiany techniczne oraz systematyczna praca redakcyjna ułatwią korzystanie z naszych serwisów. Niedługo opublikujemy rozszerzony materiał nt. historii funkcjonowania stron internetowych naszej szkoły.

(rb)