X Marsz Szlakiem Puławiaków (02.2014)
W dniu 8 lutego 2014 roku odbył się X Marsz Szlakiem Puławiaków – Powstańców Styczniowych 1863 roku, którego organizatorami byli Związek Strzelecki w Sandomierzu, Urząd Miejski w Sandomierzu i Urząd Gminy w Dwikozach. W jubileuszowym Marszu wzięło udział blisko 170 osób, głównie strzelców z różnych miast Polski. Uczestnicy pokonali historyczną trasę Słupcza-Góry Wysokie-Dwikozy- Kamień-Sandomierz. Komendantem Marszu był Adam Bidas, brygadier Związku Strzeleckiego i dowódca Sandomierskiej Jednostki Strzelców, a kapelanem ks. dr Marek Kozera. Głównym celem Marszu było upamiętnienie tragicznych wydarzeń związanych z bitwą pod Słupczą, którą stoczono 8 lutego 1863 roku, podczas powstania styczniowego.
Już po raz trzeci uczestnikami Marszu była młodzież I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum w Sandomierzu. 30 uczniów pod opieką Marty i Piotra Korzynek, Roberta Pytki i Marka Kwitka oddało cześć Puławiakom- powstańcom styczniowym, którzy walczyli i zginęli za wolność ojczyzny na ziemi sandomierskiej.
Powstanie styczniowe było największym zbrojnym wystąpieniem narodowym na rzecz niepodległości Polski. Podjęta walka skierowana była przeciwko rosyjskiemu zaborcy i miała na celu zrzucenie hańbiącej niewoli i życia w wolności. Na wezwanie Rządu Narodowego zastępy walecznej i patriotycznej młodzieży po raz kolejny pośpieszyły do walki, już ostatniej, aby zrzucić jarzmo niewoli lub zginąć. Jak pisała Eliza Orzeszkowa w "Gloria Victis": Nie niewolnicy to byli, na arkanie przemocy do boju ciągnięci, lecz dobrowolni ofiarnicy wysokich ołtarzy. Ze światłem idei w głowach, z ogniem miłości w sercach, głowy i serca nieśli wysoko. Byli silni, śmieli, gwarni i czy uwierzysz wietrze prędki – byli szczęśliwi. Pokonując trudy Marszu, modląc się w miejscu bitwy i przy mogiłach powstańczych, zapalając znicze, przychodziła refleksja i podziw dla ogromnego bohaterstwa i poświęcenia powstańców. Młodzież biła się z myślami i zastanawiała się, czy obecnie byłaby zdolna do takiego zachowania? Przecież decyzja o przystąpieniu Puławiaków – uczniów i studentów do powstania całkowicie zmieniła ich życie. Ich marzenia, szczęście osobiste, rodzina zeszły na dalszy plan, poświęcili wszystko dla idei, aby zyskać nadzieję na zwycięstwo wolnej Polski.
Ksiądz Jan Wiśniewski napisał: Miłość Ojczyzny okazujemy w usilnym i ofiarnym dążeniu do jej potęgi i wielkości, w poświęceniu wszystkiego, co nam drogie dla jej ratowania lub wrócenia utraconej wolności. Nie dziw, że uczucia te pobudzają ludzi do nadzwyczajnych ofiar dla Ojczyzny, ofiar już nie tylko z mienia, ale ze krwi i z życia.
Dlatego należy pamiętać o wielkiej ofierze powstańców i młodzież chce pamiętać ponosząc, wysiłek marszu w czasie ferii i w zimowych warunkach, ze świadomością, że reprezentuje wszystkich uczniów sandomierskich szkół. Symbolem tej pamięci są krzyż i mogiła powstańcza, które krzyczą do naszych serc Gloria Victis. Ich ofiara nie poszła na marne, gdyż stała się źródłem siły kolejnych pokoleń Polaków, którzy wywalczyli wolną Polskę. Kardynał Stefan Wyszyński mówił: Z krwi, którą użyźniano polskie zagony, wzrosła wolność w Ojczyźnie (…) dlatego człowiek odnosi się z ogromnym szacunkiem do swojej przeszłości, stara się ją poznać, ocenić, zrozumieć, uważa ją za swoje własne dziedzictwo, którego zdradzić nie wolno. Trzeba się tego dziedzictwa trzymać sercem i pazurami, jak trzymał się go ongiś Drzymała czy Reymontowski Boryna”, gdyż „bonum rei publicae suprema lex esto – dobro Rzeczypospolitej jest dobrem najwyższym.
W X Marszu Szlakiem Puławiaków – Powstańców Styczniowych 1863 wzięli udział następujący uczniowie: kl. 1A – Kaczkoś Oliwia, kl. 1C – Adamczak Piotr, Ciamaga Wiktoria, Józefczak Dominika, Orłowska Paulina, Paruch Magdalena, Warzocha Karolina, kl. 1F, Niedziółka Wiktoria, Stachurska Julia, kl. 1G – Fila Adam, Gawroński Wojciech, Smardz Kamil, kl. 2A -Kaczmarczyk Przemysław, Osmala Monika, Paluch Maciej, Szal Paweł, kl. 2C – Gach Tymoteusz, Hebda Barbara, Letycja Róg, Obarska Martyna, Opala Joanna, Oszczędłowska Anna, Turbiarz Łukasz, Wawrzyńczak Izabela, Rozmysłowska Ola, kl. 2D – Rysiak Karolina, kl. 2F – Bąba Eliza, Drzazga Agata, Latusek Jakubek, kl. 3F – Ura Kamil.
Przygotował: Marek Kwitek