"Major Zapora – Żołnierz Niezłomny" (03.2014)

"Major Zapora – Żołnierz Niezłomny" (03.2014)

7 marca 2014 r. w ramach IV Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, młodzież z klasy 1A, 1E, 1F i 1G pod opieką Pani Agnieszki Kunys-Łukawskiej, Pani Bożeny Myl-Ciszkiewicz i Pana Marka Kwitka uczestniczyła w spotkaniu z Panią Ewą Kurek – doktor historii, absolwentką KUL-u, autorką wielu artykułów i książek poświęconych drugiej wojnie światowej,  m. in. takich jak: "Zaporczycy 1943–1945", "Dzieci żydowskie w klasztorach", "Żydzi, Polacy, czy po prostu ludzie". Wyniki swych badań nad problemem stosunków polsko-żydowskich prezentowała na międzynarodowych kongresach naukowych oraz podczas wykładów m. in. w Yad Vashem, Jerozolima; Princeton University, USA; Columbia University, USA. Dwie książki zostały przetłumaczone na język angielski i  wydane w USA.

Podczas spotkania w sandomierskim zamku została przybliżona postać jednego z Żołnierzy Niezłomnych – Majora Hieronima Dekutowskiego, pseudonim Zapora, żołnierza  Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, oficera Armii Krajowej, członka Delegatury Sił Zbrojnych i Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", cichociemnego, kawalera orderu "Virtuti Militari", urodzonego  24 września w pobliskim Tarnobrzegu, który  65 lat temu 7 marca 1949 roku został  stracony w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Pochowano go w tajemnicy w nieznanym przez lata miejscu. Szczątki Hieronima Dekutowskiego odnaleziono latem 2012 roku na kwaterze "Ł" Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.

Spotkanie poprowadził Pan Piotr Ławrowski z działu edukacyjno-promocyjnego Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

Czytelnicy naszej Biblioteki Szkolnej otrzymali jedną z książek dr Ewy Kurek pt. "Zaporczycy 1943-1945" z dedykacją  i film dokumentalny pt. "Major Zapora". Zapraszamy do lektury.

Major Zapora 1 Major Zapora 2 Major Zapora 3 Major Zapora 4 Major Zapora 5

Koordynator: Marta Korzynek