XXII Tydzień Kultury Języka (03.2014)

XXII Tydzień Kultury Języka (03.2014)

Tydzień Kultury JęzykaW dniach 10-14 marca 2014 roku obchodzony był XXII Tydzień Kultury Języka. Główna idea projektu, który istnieje już ponad dwadzieścia lat, polega na stworzeniu możliwości uczestniczenia jak największej liczby odbiorców w tym szczególnie uczniów, ze wszystkich poziomów edukacyjnych, w ciekawych spotkaniach z językiem polskim. Spotkania te organizowane są przez szkoły, instytucje edukacji, kultury i nauki. Ich wartością jest różnorodność form: konkursy, zabawy, turnieje, spotkania, warsztaty, wystawy. Każde spotkanie z językiem dostarcza konkretnej wiedzy, rozwija umiejętności pisania, mówienia, słuchania, wyrażania własnych emocji i opinii, kształtuje postawy poprzez stworzenie szansy uczestnictwa w kulturze i w działaniach, które umożliwiają rozwój człowieka bez względu na wiek.

13 marca 2014 r. w ramach tego projektu młodzież z klasy 1F i 1E pod opieką Pani Agnieszki Kunys-Łukawskiej i Pani Bożeny Myl-Ciszkiewicz uczestniczyła w wykładzie dr Anny Różyło, którego tematem były "Tajemnice języka: metafory pojęciowe i nie tylko...". Odwołując się do książki George'a Lakoffa i Marka Johnsona pt. "Metafory w naszym życiu" i wielu przykładów, Pani doktor pokazała, że język jest kluczem do zrozumienia ludzkiego świata i wpływa na kształtowanie jego obrazu.

Spotkanie zorganizowała Biblioteka Pedagogiczna w Sandomierzu.

Koordynator: Marta Korzynek

Foto.: Renata Jurkiewicz