Pisarze związani z Sandomierszczyzną (2013/14)

Wszystkie informacje o naszej szkole

Pisarze związani z Sandomierszczyzną (2013/14)

W roku szkolnym 2013/2014 wznowiono realizację projektu "Pisarze związani z Sandomierszczyzną", który zainicjowano w roku szkolnym 2010/2011, w ramach współpracy I LO Collegium Gostomianum z Miejską Biblioteką Publiczną im. Jana Długosza w Sandomierzu, Wówczas wzięła w nim udział klasa humanistyczna, pod opieką wychowawcy, Agnieszki Kunys-Łukawskiej, oraz Marty Korzynek. Nawiązano także współpracę z Muzeum Okręgowym, Muzeum Diecezjalnym, dziennikarzami i pisarzami, którzy tworzą obecnie i mieszkają w Sandomierzu.

Odbyły się następujące spotkania:

  • w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu wykład Pana Jerzego Krzemińskiego "Związki Jarosława Iwaszkiewicza z Sandomierzem";
  • w Domu Długosza wykład Pana Tomisława Giergiela "Związki Wincentego Kadłubka i Jana Długosza z Sandomierszczyzną";
  • wykłady Pana Pawła Różyły: "Wincentego Burka droga z Ocinka w świat", "Stanisław Młodożeniec-futurysta z sandomierskiej glinki";
  • spotkanie w Muzeum Historii Ruchu Ludowego w Sandomierzu, połączone z lekcją muzealną;
  • wykład Pana Jerzego Krzemińskiego na temat twórczości Wiesława Myśliwskiego;
  • wykład Pana Jerzego Krzemińskiego na temat: "Sandomierz, jakiego nie znamy";
  • spotkanie autorskie z Księdzem Wojciechem Zasadą, poetą związanym z Sandomierszczyzną.

W bieżącym roku szkolnym, 2 grudnia 2013 r., mieliśmy okazję spotkać się w Bibliotece Pedagogicznej z Panem Andrzejem Sarwą. Jest on doświadczonym autorem, który w 2010 roku obchodził jubileusz 35-lecia twórczości. Ma w swoim dorobku ponad 100 publikacji z wielu dziedzin. Podczas spotkania mieliśmy możliwość poznać jego historię i dowiedzieć się czegoś więcej na temat procesu wydawniczego i trudności, na jakie napotykają w życiu współcześni pisarze.

Pan Andrzej rozpoczynał swoją karierę pisarską od poezji – zadebiutował trzema wierszami na antenie Polskiego Radia w 1975 roku. Później zajmował się hodowlą roślin egzotycznych, a swoim doświadczeniem i wiedzą dzielił się, pisząc wiele poradników z dziedziny ogrodnictwa i zielarstwa. Jeden z jego poradników jest zaliczony do kanonu lektur obowiązkowych na kilku polskich uczelniach wyższych. Później zajmował się teologią i w tej dziedzinie również osiągnął wiele sukcesów.

Jednak, jak sam mówi, najbardziej interesuje się eschatologią i demonologią. Te tematy zaciekawiły go już w młodości i zaowocowały wieloma powieściami i publikacjami naukowymi. Jego książki należą do gatunku teological thriller i jest on jedną z niewielu osób w Polsce, zajmujących się tym gatunkiem. Są to powieści "z dreszczykiem", ale opisy dotyczące demonologii nie należą do fikcji, gdyż pan Sarwa poznał interesujący go temat również od strony teologicznej, więc wszystkie opisy w jego pracach są oparte na faktach. Pan Andrzej Sarwa ma duży wkład w popularyzację naszego miasta i jest człowiekiem o ogromnej wiedzy. (Julia Lipiec, klasa 1F)

Spotkanie z Andrzejem Sarwą (1) Spotkanie z Andrzejem Sarwą (2) Spotkanie z Andrzejem Sarwą (3)

10 marca 2014 r. w ramach projektu odbyło się spotkanie z kustoszem Oddziału Literatury Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, Panem Jerzym Krzemińskim, który w bardzo interesujący sposób przybliżył uczniom sylwetkę Jarosława Iwaszkiewicza – pisarza związanego z Sandomierzem. Młodzież miała również okazję zobaczyć w Baszcie sandomierskiego Zamku, wystawę pt. "Fotograficzny zielnik według Jarosława Iwaszkiewicza", autorstwa Magdaleny i Marka Engliszów. Wystawa ta została odsłonięta z okazji 120. rocznicy urodzin pisarza.

Spotkanie z Jerzym Krzemińskim (1) Spotkanie z Jerzym Krzemińskim (2)

Koordynatorzy projektu: Marta Chorab, Agnieszka Kunys-Łukawska, Marta Korzynek