Julian Tuwim na tle poetów Skamandra (04.2014)

Julian Tuwim na tle poetów Skamandra (04.2014)

23 kwietnia 2014 r. w Zamku sandomierskim, z okazji Światowego Dnia Książki, odbyło się spotkanie z historykiem literatury, tłumaczem, eseistą, dr Waldemarem Smaszczem.

Spotkanie poświęcone było wydaniu jego najnowszej książki, dotyczącej życia i twórczości Juliana Tuwima pt. "Juliana Tuwima życie o imieniu dziewczęcym".

"Moje życie miało imię dziewczęce,
Imię jasne jak konwalie pierwsze,
Rwane w trawie błyszczącej o świcie
Przez lilijne szopenowe ręce."

Tak zaczyna się jeden z najpiękniejszych wierszy Juliana Tuwima pt. "Imię", który jest peryfrazą książki Waldemara Smaszcza, przybliżającej w wyjątkowy sposób postać poety, a w szczególności niezwykłą miłość do pięknej Stefanii. Siedem długich lat zdobywał Tuwim uczucia dziewczyny. Była to trudna, ale wielka miłość poety, której liryka polska zawdzięcza jedyne w swoim rodzaju wiersze miłosne. Zachęcamy do przeczytania książki, która jest dostępna w Bibliotece Szkolnej.

W spotkaniu "Julian Tuwim wśród poetów Skamandra" brała udział młodzież klas: 1A, 1D, 1G, 2A, 2D.

Opieka: Marta Korzynek Agnieszka Kunys-Łukawska

Spotkanie z dr Smaszczem 1 Spotkanie z dr Smaszczem 2 Spotkanie z dr Smaszczem 3