Prawybory do Parlamentu Europejskiego w CG (05.2014)

Prawybory do Parlamentu Europejskiego w CG (05.2014)

Spokojna, rzeczowa kampania profrekwencyjna, emocjonalne wybory i zaskakujące wyniki. Oto w skrócie streszczenie naszej akcji.

Prawybory do Parlamentu Europejskiego były już kolejną okazją, aby spróbować zainteresować młodzież naszej szkoły sprawami państwowymi kształtować aktywne postawy obywatelskie.

W ramach akcji profrekwencyjnej udało się nam przygotować: cztery wystawy ("Unia Europejska", "10 lat obecności Polski w UE", "Sandomierz a UE", "Parlament Europejski"), debatę europejską na temat "Jakie korzyści ma Polska z członkostwa w UE?" (z udziałem przedstawicieli samorządu terytorialnego), lekcje europejskie w ramach wos-u, każda klasa (7 pierwszych i 6 drugich) została przeszkolona z technicznej strony wyborów – "jak oddać głos ważny?". W całej szkole rozmieściliśmy ulotki, plakaty i inne materiały przysłane przez CEO, stworzyliśmy specjalną tablicę z programami komitetów wyborczych, przygotowaliśmy specjalny licznik odmierzający czas do prawyborów, zachęcaliśmy młodzież do skorzystania z "latarnika wyborczego". Akcje wspierały lokalne media.

Prawybory odbyły się w dniu 22 maja 2014 r. Komisja wyborcza została zlokalizowana w sali nr 37 (historyczna). Lokal wyborczy otwarty był od 7.55 do 12.45. Komisja pracowała w składzie: Karolina Strzelecka, Aleksandra Polek, Martyna Jakubiak, Wojciech Kalczewski, Adrian Broda, Tomasz Krawczyk, Wojciech Stawnicki, Kamil Kiliański, Hubert Dębniak – wszyscy z klasy 2E. Frekwencja wyborcza wynosiła – 51%.

Wyniki prawyborów:

• Solidarna Polska – 4,6%
  • Ruch Narodowy – 4,6%
  • SLD-UP – 4,0%
  • PiS – 12,6%
  • Europa Plus – 12,6%
  • Polska Razem – 0%
  • Nowa Prawica – 37,4%
  • PO – 6,9%
  • PSL – 5,2%
  • Demokracja Bezpośrednia – 6,9%

Akcję uznaliśmy za udaną i pożyteczną.

Koordynator akcji: Waldemar Białousz

Zobacz zdjęcia »»»