Ogólnopolski Konkurs "Historia i Kultura Żydów Polskich" (05.2014)

Ogólnopolski Konkurs "Historia i Kultura Żydów Polskich" (05.2014)

Dyplom dla Edyty GawlakNasza uczennica Edyta Gawlak (klasa 3E) zajęła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie "Historia i Kultura Żydów Polskich".

Co dwa lata Fundacja Shalom z Warszawy organizuje konkurs, którego celem jest ratowanie od zapomnienia wielkich tradycji i osiągnięć kultury żydowskiej w Polsce. Ważnym elementem tematyki tego konkursu są czasami trudne relacje Żydów i Polaków. Edyta napisała pracę badawczą na temat: "Przeszłość to dziś, tylko cokolwiek dalej", czyli ku polsko-żydowskiej (nie)pamięci. Wojenne i powojenne doświadczenia Żydów na przykładzie mieszkańców Klimontowa. Praca została oceniona bardzo wysoko. Dlatego uczestniczyliśmy w finale Konkursu w Warszawie w dniach 29-31 maja br. Eliminacje ustne odbywały się w Teatrze Żydowskim przy Placu Grzybowskim. W tegorocznej edycji konkursu brało udział ok. 2.5 tysiąca uczniów z całej Polski. W finale warszawskim uczestniczyło 79 z najlepszymi pracami i projektami. Eliminacje centralne polegały na obronie swojej pracy oraz na wykazaniu się doskonałą wiedzą na temat historii i kultury żydowskiej.

Edyta Gawlak zwyciężyła. Jej praca była najlepiej napisana ale przede wszystkim zawierała zupełnie nowe fakty dotyczące tragicznych losów Żydów klimontowskich. Szczególnym walorem tej pracy były liczne wywiady przeprowadzone z mieszkańcami Klimontowa i okolic.

Zwycięstwo Edyty zostało udokumentowane specjalnym dyplomem, indeksami na UJ i UW, tygodniowym wyjazdem wakacyjnym do Izraela. Jej praca będzie również opublikowana w ogólnopolskich periodykach historycznych.

Gratulacje.

Waldemar Białousz – opiekun naukowy