Konkurs o Nagrodę im. A. Patkowskiego (06.2014) – gimnazja

Konkurs o Nagrodę im. A. Patkowskiego (06.2014) – gimnazja

Gimnazjalni regionaliści nagrodzeni!

5 czerwca 2014 r. miało miejsce uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród XIII Konkursu Bonum Publicum – Nagroda Miasta Sandomierza im. Aleksandra Patkowskiego – edycja dla szkół gimnazjalnych.

Komisja Konkursowa zapoznała się z pracami i po wnikliwej analizie postanowiła przyznać:

1. I miejsce Mateuszowi Kędzierskiemu, uczniowi Gimnazjum w Klimontowie im. Papieża Jana Pawła II, za pracę pod tytułem Kapliczki i krzyże przydrożne w Gminie Klimontów, opiekun Pan Tomasz Kędzierski.
  2. II miejsce Ewie Gawlak uczennicy Gimnazjum w Klimontowie im. Papieża Jana Pawła II za pracę pod tytułem Stowarzyszenie "nasze dziedzictwo Ossolin" – historia i działalność na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i historycznego regionu, opiekun Pan Tomasz Kędzierski.
  3. III miejsce uczennica Izabela Kos reprezentująca Publiczne Gimnazjum nr 1 w Sandomierzu za pracę pt. Aleksander Kazimierz Patkowski – twórca regionalizmu, opiekun Pani Katarzyna Korczak.

Ponadto Komisja Konkursowa postanowiła przyznać dwa równorzędne wyróżnienia.

Wyróżniona została praca Historia ofiar holocaustu w gminie Klimontów w Ziemi Sandomierskiej autorstwa Pauliny Luzak uczennicy Gimnazjum w Klimontowie im. Papieża Jana Pawła II, opiekun Pani Barbara Bień.

Kolejne wyróżnienie zdobył projekt wykonany przez uczniów z Publicznego Gimnazjum w Dwikozach dotyczący ścieżki archeoturystycznej: Stanowiska archeologiczne na terenie Gminy Dwikozy, zrealizowany pod kierunkiem Pani Małgorzaty Pileckiej. W pracy  zaangażowana była 18-osobowa grupa uczniów: Łukasz Ciszkiewicz, Karol Czartoszewski, Marcin Grzybowski, Aleksandra Krasoń, Aleksandra Kraszula, Monika Kwiatkowska, Agnieszka Łachowska, Norbert Miry, Marta Partyka, Mateusz Portacha, Żaneta Ptak, Ewa Rysak, Zuzanna Sadło, Damian Sanecki, Lucyna Stąpór, Beata Szloch, Patrycja Wrzosek i Adam Zych.

Jeszcze raz gratulujemy wszystkim nagrodzonym uczestnikom konkursu oraz dziękujemy Państwu nauczycielom-opekunom za popularyzację  idei regionalizmu i postaci Aleksandra Patkowskiego – ojca polskiego regionalizmu. Pozostaje nam życzyć dalszych sukcesów w pracy z młodzieżą i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji naszego konkursu.

Dariusz Szczygielski, sekretarz konkursu