Goście z Emmendingen (06.2014)

Goście z Emmendingen (06.2014)

Od 1 do 8 czerwca 2014 r. mogliśmy gościć w Sandomierzu grupę młodzieży z Emmendingen i czas ich pobytu spędziliśmy próbując przybliżyć im polską kulturę i zwyczaje. 7 dni: z jednej strony to bardzo krótki okres – chcieliśmy pokazać naszym gościom z Niemiec jak najwięcej się dało i był on tak wypełniony aktywnościami, że teraz cały ten tydzień wydaje się jednym niezwykle długim dniem. Pokazaliśmy im m. in. Kazimierz Dolny, Nałęczów, Ujazd, nie obyło się również bez zwiedzania naszego miasta. 7 dni może być jednak również wystarczająco długim czasem, aby nawiązać przyjaźnie, zdobyć wiele przydatnych doświadczeń i wiedzę. Wszyscy staraliśmy się jak najlepiej przyjąć naszych gości i pokazać im na czym polega sławna polska gościnność. Spędziliśmy razem wiele wartych zapamiętania chwil. Nasze spotkanie pozwoliło mi spojrzeć na niektóre sprawy z innej perspektywy i dało mi wiele do myślenia. Były to z pewnością niezapomniane dni zarówno dla nas, jak i dla naszych gości.

Julia Lipiec

W ubiegłym tygodniu gościliśmy 15-osobową delegację niemiecką z partnerskiego liceum Goethe-Gymnasium w Emmendingen. Spotkanie to było stałym elementem długoletniej współpracy między naszym liceum a szkołą w Badenii. Było to jubileuszowe spotkanie, podczas którego w uroczysty sposób wspominaliśmy ostatnie 20 lat oficjalnej współpracy.

Nigdy nie zapominamy i ponownie gorąco dziękujemy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży z Warszawy, bez wsparcia której wymiana szkolna nie miałaby takiego wymiaru jaki ma.

Podziękowania kierujemy również w stronę Ratusza za spotkanie, przekazanie albumów i pamiątek dla naszych gości.

Zbigniew Drobek