Powstanie warszawskie 1944 (06.2014) – podsumowanie

Wszystkie informacje o naszej szkole

Powstanie warszawskie 1944 (06.2014) – podsumowanie

Z okazji przypadającej w bieżącym roku 70. Rocznicy Powstania Warszawskiego, Muzeum Okręgowe w Sandomierzu oraz I Liceum Ogólnokształcące Collegium Gostomianum w Sandomierzu, przygotowali cykl imprez edukacyjnych, których podstawowym celem była popularyzacja wśród młodzieży wiedzy na temat Powstania.

Spotkania w sandomierskim Zamku prezentowały dwa spojrzenia na Powstanie. Pierwsze z nich odbyło się 28 maja 2014 roku, miało charakter historyczny i składało się z pięciu referatów:

  • Panorama wydarzeń powstańczych 1 VIII – 3 X 1944 – Arleta Dąda-Róg z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Sandomierzu.
  • Udział  kobiet, dzieci i ludności cywilnej w Powstaniu – Aleksandra Pawłowska z Liceum Ogólnokształcącego im. Świętej Jadwigi Królowej w Sandomierzu.
  • Na pomoc walczącej Warszawie – Artur Brzozowski z II Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Sandomierzu.
  • Adama Bienia pogląd na Powstanie – Piotr Ławrowski z Działu Edukacyjno-Promocyjnego Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.
  • Powstanie Warszawskie, jego upadek, znaczenie, rezonans – Marek Kwitek z I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum w Sandomierzu.


2 czerwca 2014 roku miało miejsce kolejne spotkanie, na którym przedstawiony został obraz Powstania utrwalony w literaturze i sztuce:

  • Wojna w oczach cywila – „Pamiętnik z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego – Agnieszka Kunys-Łukawska z I LO Collegium Gostomianum.
  • Powstanie Warszawskie we współczesnej muzyce alternatywnej – Elżbieta Kownacka z II Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Sandomierzu.
  • Exodus powstańczej Warszawy w zapiskach Jarosława Iwaszkiewicza – Jerzy Krzemiński z Działu Literatury Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.
  • Sztuka walczącej stolicy – Joanna Pieronkiewicz-Szpernal z I LO Collegium Gostomianum.

W ww. wykładach brali udział m.in. uczniowie Collegium Gostomianum pod opieką Bożeny Myl-Ciszkiewicz, Dariusza Szczygielskiego i Marty Korzynek.

Tego dnia ogłoszone zostały również wyniki Konkursu na Plakat upamiętniający 70. Rocznicę Powstania Warszawskiego: "Tym, co plecami wsparci o wieczność..." pod Patronatem Jerzego Borowskiego, Burmistrza Miasta Sandomierza oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Organizatorami Konkursu byli: Dyrekcja I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum, Dyrekcja Muzeum Okręgowego oraz Piotr Ławrowski, Marta Korzynek, Agnieszka Kunys-Łukawska.

Konkurs miał przede wszystkim cel edukacyjny oraz integrującą, otwartą formułę. Napłynęło ponad 70 prac, m. in. z Warszawy, Krakowa, Łodzi, Lublina, Katowic, Kielc, Nałęczowa, Tarnobrzega, Gorzyc i Sandomierza. Reprezentowane były różne techniki: grafika komputerowa, rysunek, tempera oraz techniki mieszane – kolaże.
Fundatorem pierwszej nagrody (tablet) był Bank PKO BP Oddział w Sandomierzu. Fundatorem drugiej i trzeciej nagrody (aparat cyfrowy i mp4) był Burmistrz Miasta Sandomierza. Fundatorami pozostałych nagród byli: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak w Krakowie, firma odzieżowa Surge Polonia z Wrocławia oraz sklep komputerowy Kompland w Sandomierzu. Patronat medialny nad imprezą objęły: Radio Kielce, Radio Lublin, Tygodnik Nadwiślański, Nasze Miasto, Echo Dnia i Sandomierzanin.

W bibliotece szkolnej Collegium Gostomianum można obejrzeć wystawę najciekawszych prac, które zostały nadesłane na konkurs. Zapraszamy serdecznie.

Zobacz zdjęcia »»»