Wizyta gości z Emmendingen (09.2016)

Wizyta gości z Emmendingen (09.2016)

Wprawdzie dopiero 23 kwietnia 1994 roku został podpisany oficjalny Dokument o Wzajemnej Współpracy pomiędzy I Liceum Ogólnokształcącym w Sandomierzu a Goethe-Gymnasium w Emmendingen, to jednak już od września 1989 roku, czyli już od ponad 25 lat, mają miejsce wzajemne wizyty uczniów ze szkół partnerskich w Emmendingen i w Sandomierzu. Zazwyczaj są to grupy liczące ponad 20 uczniów, są jednak wśród nich mniejsze, kilkuosobowe grupy
pracujące nad projektami przedmiotowymi.

Tym razem gości w naszej szkole nas 12-osobowa grupa uczniów pod opieką pana Uwe Beckera i pani Lisy Engelken. Uczniowie są zakwaterowani u swoich polskich rówieśników, nauczycieli natomiast przyjęli w swoich domach germaniści z I LO.

Program wymiany jest bardzo urozmaicony i oprócz uczestnictwa w zajęciach lekcyjnych zawiera zwiedzanie miasta (w formie gry miejskiej), Rezerwatu Gór Pieprzowych, rejs statkiem po Wiśle, oraz przeróżnego rodzaju aktywności sportowe. Niemiecka grupa miała też możliwość zwiedzenia m.in. Zamku na Wawelu, Collegium Maius oraz Kościoła Mariackiego w Krakowie oraz urokliwego Kazimierza Dolnego i Nałęczowa. W drodze na lotnisko w Balicach nie omieszkamy wstąpić do Wieliczki, aby zaprezentować gościom jeszcze jeden polski skarb z listy UNESCO.

W tym miejscu kierujemy podziękowania rodzicom polskich uczniów, wzorowo troszczących się o naszych gości, panu Burmistrzowi Markowi Bronkowskiemu, który przed swoim wyjazdem do Newark, zechciał przyjąć grupę naszych gości w swoim gabinecie i przede wszystkim Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży z Warszawy, która od wielu, wielu lat finansowo i merytorycznie wspiera spotkania naszych szkół partnerskich.

(zd)