Międzynarodowy Dzień Wolontariusza (12.2019)

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza (12.2019)

Przez cały rok pomagają innym, ale ten dzień został poświęcony im i ich niezwykłym działaniom. Piąty grudnia to Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Tego dnia zwracamy szczególną uwagę na trudną pracę, jaką wykonują z dobrej woli – na pierwszym miejscu stawiają drugiego człowieka. Tego, który często znajduje się w niełatwej sytuacji i nie jest w stanie sam poradzić sobie z trudnościami, jakie napotkał na swojej drodze.

Uczniowie naszej szkoły chętnie służą pomocą i w ramach wolontariatu odwiedzają mieszkańców Domu Pomocy Społecznej, gdzie, oprócz okolicznościowych spotkań, połączonych z występami artystycznymi, umilają mieszkającym tam osobom czas, grając wspólnie w gry planszowe, czytając książki czy rozmawiając na różne tematy.

W szkole organizowane są także kiermasze ciast oraz koncerty, z których dochód przeznaczany jest na leczenie osób chorych. Pieniądze zbieramy także w akcjach zbierania groszy czy sprzedaży pamiątek. Oprócz pieniędzy, dla osób w największej potrzebie, przekazujemy coś niezbędnego dla życia każdego z nas – dwa razy w roku uczniowie i nauczyciele biorą udział w akcjach krwiodawstwa. Podopiecznym z Domów Dzieci i Młodzieży w Łoniowie uczniowie chętnie przekazują książki, zabawki, a także komputery i odwiedzają dzieci, by miło spędzić razem czas.

Nasza pomoc kierowana jest również do zwierząt z Sandomierskiego Przytuliska – w tym celu także sprzedawane są ciasta i zbierana jest karma, kołdry, koce oraz zabawki, które psom są niezbędne do przetrwania, szczególnie w zimowe dni. Uczniowie pomagają pracownikom schroniska w opiece nad zwierzętami oraz chętnie wyprowadzają je na spacery.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, Burmistrz Miasta Sandomierza, pan Marcin Marzec, zaprosił przedstawicieli sandomierskich szkół, by zaprezentowali akcje wolontariackie organizowane w szkołach. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze w sandomierskim ratuszu, a na zakończenie uczestnikom wręczono drobne upominki.

Collegium reprezentowali: Kinga Gajek, Weronika Ramus, Maja Harkot, Paweł Sroczyński, Michał Sowiński. Opiekę nad Wolontariatem w naszej szkole sprawują Panie: Bożena Myl-Ciszkiewicz, Marta Korzynek oraz Agnieszka Kunys-Łukawska.

Weronika Ramus

Zdjęcie »»»