Collegium Gostomianum w Gildii Szkól NieZwyklych (03.2021)

Collegium Gostomianum w Gildii Szkól NieZwyklych (03.2021)

"Nakręćmy jakiś film w naszej szkole"- od tego zdania zaczęła się wspaniała przygoda w ramach Gildii Szkół. Nasza trójka postanowiła, że zrealizuje ten pomysł. Zainspirował nas film "Green Book”, który miałyśmy przyjemność zobaczyć na jednej z 17. edycji Festiwalu Spotkań i Filmów NieZwykłych.

Nazywamy się Sandomierska Szkoła Filmowa. Nazwa wzięła się stąd, że pewnego dnia rozmawiałyśmy na przerwie i zauważyłyśmy, że łódzka filmówka to bardzo fajny pomysł i chciałybyśmy ją odtworzyć w naszym mieście. Nie trzeba było czekać na to długo, ponieważ organizatorka wspomnianego wyżej festiwalu, stworzyła projekt, jakim jest Gildia Szkół. Katarzyna Kubacka-Seweryn, bliżej znana jako żona samego Andrzeja Seweryna jest organizatorką festiwalu, który odbył się na terenie Sandomierza po raz 17.!

Podczas tego wspaniałego wydarzenia można spotkać wielu wybitnych gości, obejrzeć wartościowe filmy, napić się wspaniałej lemoniady, wziąć udział w warsztatach lub po prostu pozwolić sobie na odrobinę niezwykłości.

Gdy we wrześniu nasi opiekunowie, czyli Waldemar Białousz wraz z Agnieszką Białousz powiadomili nas o idei projektu, od razu wiedziałyśmy, że to coś stworzonego dla nas.
Zrzeszenie szkół, klas, klubów filmowych i medioznawczych wokół Festiwalu Filmów – Spotkań NieZwykłych i jego misji - działań w przestrzeni edukacji, kreowania i inspirowania młodzieży było idealnym rozwiązaniem, dzięki któremu mogłyśmy zrealizować nasz pomysł. Tak też zrobiłyśmy.

Razem z dziewczynami spotykałyśmy się zarówno na żywo jak i online, aby obmyślać i realizować scenariusz. Pomysłów było wiele, lecz wybrałyśmy ten najbardziej aktualny- realizowany przez ekran. Wiele przeciwności naszego sprzętu dało nam się we znaki, jednak łącząc 3 laptopy, 2 telefony i wiele, wiele kabli odpowiadających za dźwięk udało nam się zrealizować film, który możecie odtworzyć poprzez kliknięcie w link.
Poprzez udział w projekcie, nie tylko stworzymy przestrzeń kreatywnej działalności, ale również pomożemy zrozumieć naszym pedagogom, w jaki sposób mogą korzystać z atrakcyjnego narzędzia jakim jest film, aby realizować cele wychowawcze i budować dialog z młodzieżą, szczególnie w obecnie trudnym okresie zdalnego nauczania.

Mamy ogromną nadzieje, że wszyscy zrozumieją jak bardzo edukacyjnym narzędziem jest film. Film jako tekst kultury buduje nierozerwalne więzi porozumienia pomiędzy młodymi odbiorcami, a dorosłymi, ich nauczycielami, ale także z rodzicami. Właśnie tak było z nami. Film, jakim jest "Green Book” połączył nas w celu realizacji idei Gildii Szkól Niezwykłych.

Małgorzata Sroczyńska, klasa 2E

Zobacz film »»»