Labirynty Wiedzy – Warsztaty laboratoryjne "Zobacz DNA" (12.2021)

Labirynty Wiedzy – Warsztaty laboratoryjne "Zobacz DNA" (12.2021)

17 grudnia 2021 r. uczniowie klasy 1C na lekcjach biologii uczestniczyli w warsztatach laboratoryjnych pt. Zobacz DNA. Pod opieką pracowników BioCentrum Edukacji Naukowej mieliśmy okazję poznania i porównania metod izolacji DNA. Warsztaty były niezwykle ciekawe. Wykorzystując techniki oraz sprzęt laboratoryjny powszechnie stosowane w badaniach naukowych własnoręcznie wyizolowaliśmy, zobaczyliśmy i zbadaliśmy DNA pomarańczy oraz własne DNA. Okazało się, że wyizolowany z komórek DNA nie przypomina wyglądem podwójnej helisy, którą znamy z podręczników. Jednocześnie mogliśmy się przekonać, że odczynniki używane w eksperymencie mają wiele wspólnego z tym, co możemy znaleźć we własnej kuchni. Krótkie wykłady podczas praktycznej części zajęć poszerzyły naszą wiedzę na temat budowy i funkcji DNA, zmienności genetycznej, jej źródła i znaczenia oraz zastosowania analizy zmienności genetycznej w kryminalistyce, badaniach naukowych, diagnostyce medycznej i innych dziedzinach.

Uczennica klasy 1C J.Ż.

Labirynty Wiedzy – grudzień 2021