Narodowe Święto 3 Maja (05.2022)

Narodowe Święto 3 Maja (05.2022)

Delegacja młodzieży I LO CG wraz z pocztem sztandarowym upamiętniła 231 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, uczestnicząc w uroczystych obchodach. Organizatorami obchodów byli: Starosta Sandomierski Marcin Piwnik oraz Burmistrz Miasta Sandomierza Marcin Marzec.

W Bazylice Katedralnej odbyła się Msza Św. w intencji Ojczyzny, następnie przemarsz wszystkich uczestników na miejsce uroczystości przed Ratuszem, gdzie zebrani wysłuchali hymnu państwowego, modlitwy za twórców Konstytucji 3 Maja oraz poległych w obronie Narodu i Ojczyzny, którą poprowadził ks. prałat dr Jacek Marchewka, proboszcz Bazyliki Katedralnej w Sandomierzu.

Następnie głos zabrali organizatorzy: Marcin Marzec, Burmistrz Miasta Sandomierza, Marcin Piwnik, Starosta Sandomierski, Poseł na Sejm Marek Kwitek. Po czym prowadzący odczytał Apel Poległych a pododdział reprezentacyjny WP sandomierskiej jednostki oddał salwę honorową.

W dalszej części uroczystości przybyłe delegacje złożyły wieńce oraz zapaliły znicze przy pamiątkowej tablicy umieszczonej na ścianie sandomierskiego Ratusza. Na zakończenie wydarzenia odbył się pokaz kawalerii 2 Pułku Ułanów Księstwa Warszawskiego.

Naszą szkołę reprezentował Poczet Sztandarowy: Julia Barć, Zofia Rokicka z klasy 2C, Piotr Mazur z klasy 1B, Julia Rosowska, Aleksandra Pawelczyk, Julia Lebida, Amelia Stawiarz, Oliwia Bidas, Karolina Piasta, Krzysztof Zając, Krystian Gołębiowski z klasy 1D. Znicz pamięci złożyły: Agnieszka Gąska 1D, Miecznikowska Aleksandra 2C i Julia Łukawska 2C, obsługa fotograficzna Kinga Wojciechowska 1D.

Dariusz Szczygielski