Akcja "Żonkile” – podsumowanie (04.2020)

Akcja "Żonkile” – podsumowanie (04.2020)

W związku z 79. rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim, uczniowie i nauczyciele Collegium Gostomianum po raz kolejny włączyli się w akcję społeczno-edukacyjną "Żonkile”, organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Młodzież przygotowała symboliczne żonkile, zapoznała się również z fragmentem reportażu "Sendlerowa. W ukryciu”. Autorka, dziennikarka, reporterka i pisarka Anna Bikont przybliża w nim postać Ireny Sendlerowej i jej relację z Adamem Celnikierem, młodym żydowskim prawnikiem, który w czasie okupacji znalazł się za murami warszawskiego getta.

Tablica informacyjna akcji "Żonkile"

Uczniowie mogli także obejrzeć film "Muranów-Dzielnica Północna" i zapoznać się z bohaterami filmowego cyklu "Historie osobiste", w którym przedstawione zostały losy, twórczość i działalność postaci ważnych dla historii i kultury polsko-żydowskiej, np.: Juliana Tuwima i Zuzanny Ginczanki, Bolesława Leśmiana, Brunona Schulza.

Gazetka i prezentacja o świętach żydowskich, przygotowana przez Wiktorię Świdnicką z klasy 2BP, wzbogaciły problematykę przeprowadzonej akcji.

Zobacz prezzentację »»»

Zobacz film »»» przygotowany przez uczniów CG w 2021 roku.

Koordynacja projektu w CG: A. Kunys-Łukawska, B. Myl-Ciszkiewicz